eposta yazdır zoom+ zoom-

Sığınmacı kampında doğdu hayallerinden vazgeçmedi şimdi bir ilk

Sığınmacı kampında doğdu hayallerinden vazgeçmedi şimdi bir ilk

AFGANİSTAN'ın başkenti Kabil'in yakınlarında bir sığınmacı kampında doğan 29 yaşındaki Shaesta Waiz, dünyanın etrafında tek motorlu uçakla tek başına uçan en genç kadın kaptan pilot oldu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 13-10-2017 03:00 - Güncelleme: 13-10-2017 03:00

Ailesinde ilk üniversite ve master diploması alan birey olan Waiz, aynı zamanda Afganistan’ın ilk kadın sivil pilotu olarak da tarihe geçti.

Televizyonda izlediği bir uçak kazası haberi sebebiyle çocukluğunda uçak yolculuğundan korkan Waiz, pilot olduktan sonra çok istediği 138 günlük dünya turunu tamamladı.

Yolculuk boyunca 22 ülke ziyaret eden Waiz, kendi doğduğu Afganistan’da da üç günlük bir mola verdi. Bu mola, ailesi kendisinin doğumundan kısa bir süre sonra 1987’de ülkeden kaçtığından beri Waiz’in Afganistan’ı ilk ziyaretiydi.

Çocukken evlenmeyi, aile kurmayı ve ev hanımı olmayı hayal eden Waiz, üniversiteye gidebileceğini düşünmüş fakat pilot olmak gibi bir planı hiç olmamış.

Afganistan’dan ayrıldıktan sonra 19 yaşına kadar hiç uçağa binmemiş olan Waiz, "Geçmişiniz ne olursa olsun bir hayaliniz olmalı, büyük hayaller kurmalı ve çok çalışarak bu hayallerin peşinden gitmelisiniz" diyor.

Dreams Soar (Hayaller Büyüyor) adlı bir sivil toplum kuruluşunun da kurucusu olan Waiz, bu STK aracılığıyla kız çocuklarını ve kadınları Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarına yönlendirip büyük hayaller kurmaya teşvik ediyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Sığınmacı kampında doğdu hayallerinden vazgeçmedi şimdi bir ilk haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro