eposta yazdır zoom+ zoom-

Pentagon sözcüsü YPG'ye 'ortağımız' dedi

Pentagon sözcüsü YPG'ye 'ortağımız' dedi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Adrian Galloway, Suriye'de şiddeti yatıştırma ve DEAŞ ile mücadelede dikkati dağıtmama çağrısı yaptı. Sözcü, YPG'nin yeni adı Suriye Demokratik Güçleri’nden 'ortağımız' olarak da bahsetti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 03-03-2018 09:19 - Güncelleme: 03-03-2018 09:19

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Galloway, El Hurra televizyonunun sorularını yanıtladı Türkiye’nin Afrin operasyonuyla DEAŞ’a karşı savaştan güçlerin çekilmeleri olasılığına karşı hoşgörü göstermeyeceklerini söyledi.

Galloway, bu operasyonlara ABD’nin dahil olmadığını bununiçin sahadaki güçlerin statüsü hakkında bilgi vermeyeceğini söyledi ve “Şu anda bu güçlerin DEAŞ’a karşı savaştan çekilme olasılığının bulunduğu bir durumla karşı karşıyayız ve bu hoşgörü gösteremeyeceğimiz bir durum. Suriye’deki DEAŞ tehdidinin ortadan kalkmasını sağlamalıyız ve bu güçlerin esas amacının DEAŞ ile savaşmaya odaklanmalarını sağlamalıyıız” diye konuştu.

AFRİN'DEKİ ŞİDDETTEN ELBETTE ENDİŞELİYİZ: Türkiye’de devam eden bir terörist isyan olduğunu ve bu operasyonların neden yapıldığını anlıyoruz diyen Galloway
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun görüşmesinde var olan sorunların çözümü için anlaşmaya varıldığını ve bu görüşmede Afrin’de olup bitenlerin, ana gündem maddesini oluşturduğunun kesin olduğunu söyledi. Sözcü aynı zamanda “Afrin’deki şiddetten elbette endişeliyiz. Bölgedeki daha acil güvenlik tehdidi olan DEAŞ’tan dikkatleri dağıttığını düşünüyoruz. İhtilafın sadece Afrin’de değil Suriye genelinde sivillere yönelik etkilerinden de çok kaygılıyız” diye konuştu.

YPG'YE SAHİP ÇIKTI: "Fırat Nehri’nin doğusunda bulunan güçlerin ve orada yaşayanların DEAŞ sonrasında kentlerini istikrara kavuşturmakta, kendi güvenliklerini sağlamakta ve yeniden toparlanmakta olduğunu görüyorsunuz." diyen Galloway, Suriye Demokratik Güçleri’nden ortağımız olarak da bahsetti.

ABD’nin bu güçlere eğitim, rehberlik ve yardım noktasında destek sağladığını ve böylce hayatın normale dönmeye başldığını belirten Galloway “Fırat Nehri’nin batı yakasındaysa çok farklı bir hikaye var. Sivillerin öldüren ve şiddetin yatıştırılmasına yönelik BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden Suriye rejimince işlenmeye devam eden katliamları görüyorsunuz. Güçlerimizi savunacağımız net ortaya koyduğumuzu düşünüyorum ama burada gerçek anlamda önemli olan nokta şu; Suriye’deki tüm taraflar şiddeti yatıştırmalı ve ihtilafı Cenevre süreci üzerinden çözmek için gerekli koşulların yaratılmasını sağlamalı” diye konuştu.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Pentagon sözcüsü YPG'ye 'ortağımız' dedi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR13 YORUM
  • vatan 03 Mart 2018 15:25 "Dost ve müttefik" abd ye bu yaptıklarına karşılık vermek Türkiye'nin borcu olsun. Genç nesillere bu borcu iyi anlatmak lazım ve bir gün mutlaka ödenmesi lazım.

    CEVAP YAZ 1 7

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro