eposta yazdır zoom+ zoom-

Otonom otobüsler yakında yolları domine edecek!

Otonom otobüsler yakında yolları domine edecek!

Teknoloji firması Baidu, sürücüsüz otobüslerinin seri üretime geçtiğini açıkladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 06-07-2018 10:41 - Güncelleme: 06-07-2018 10:41

ÇİN asıllı teknoloji firması Baidu, sürücüsüz otobüslerin seri üretimine başlandığını duyurdu.

Apolong adı verilen otobüslerin şimdilik Çin sınırları içerisinde kullanılacağını açıklayan firma, ileride diğer ülkelere de tedarik edilebileceği müjdesini verdi. Bu arada Baidu firması, 'seviye-4 otonom otobüslerini' üreten az sayıdaki şirketten biri.

Baidu Genel Müdürü Robin Li seri üretim konusunda yaptığı açıklamasında, "2018 otonom araç sürüşünün ticarileşmesinin ilk yılı. Geçmişte Çin, dünyaya ucuz mallar ihraç etti. Çin, gelecekte ise dünyaya yapay zeka teknolojisi ihraç edecek" dedi.

Apolong otobüslerinin toplamda 14 yolcu kapasitesi bulunuyor. Otobüste sürüş koltuğu, direksiyon ve pedallar yer almıyor.  Sadece yolcu koltukları mevcut. Elektrik enerjisiyle iki saatlik şarjın ardından 100 kilometreye kadar sorunsuz bir şekilde yol alabiliyor. Toplamda 70 kilometre hıza kadar çıkabilen araç, ilk olarak Pekin, Şenzen, Wuhan ve diğer Çin kentlerinde kullanımına başlanacağı açıklandı.

Japon Softbank Grup'la yapılan anlaşma kapsamında otobüsün başkent Tokyo'da da kullanılabileceği şimdilik iddialar arasında. 

Kaynak: Teknolojioku

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Otonom otobüsler yakında yolları domine edecek! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro