eposta yazdır zoom+ zoom-

Kurtulmuş'un zaman aşımı öfkesi

Kurtulmuş'un zaman aşımı öfkesi

Kemal Türklerin öldürülmesiyle ilgili davanın zamanaşımına uğraması HAS Parti lideri Kurtulmuş'u da derinden üzdü.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 04-12-2010 14:30 - Güncelleme: 26-10-2015 19:36

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Kemal Türkler'in öldürülmesine ilişkin davada verilen karara ilişkin, ''Bu beni şahsen fevkalade derinden üzmüş bir olaydır. Türkiye böyle bir davayı göz göre göre kapatmış ve bunu da demokratik bir sistem içerisinde kapatmayı başarmıştır'' dedi.

HAS Parti'nin Genişletilmiş Genel İdare Kurulu (GİK), Genel Başkan Kurtulmuş'un başkanlığında toplandı. Toplantı öncesi konuşan Kurtulmuş, Türkler davasıyla ilgili kararı ''hukuktaki zaman aşımı skandalı'' olarak niteledi.

22 Temmuz 1980'de Türkiye'nin en büyük sendikalardan birinin genel başkanının suikasta kurban gittiğini hatırlatan Kurtulmuş, Kemal Türkler'in sıradan bir kişi olmadığını ifade etti. Kurtulmuş, olayın üzerinde 30 yıl geçtiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

''Ne yazık ki, mahkeme bu davayı zaman aşımından dolayı rafa kaldırıyor, çöp tenekesine atıyor. Adı sanı bilinmeyen binlerce faili meçhul dosyasını konuşamıyoruz bile. Bu, adı bilinen, herkesin bildiği dosya yıllarca Türkiye'de siyasi polemiklere konu olmuş bir dosya. Ama göz göre göre, herkesin gözü önünde maalesef Kemal Türkler'in dosyası zaman aşımına uğramıştır. Zaman aşımı adaletin en temel aksadığı noktalardan birisidir. Bu gecikmeyle gelinen bir karar nasıl adaletli diyebilirsiniz? Bu dosyanın ortadan kaldırılmasına insanlık müsaade etmez, edemez.

İnanın ki, burada bütün Türkiye suçludur, hepimiz suçluyuz. Faili meçhullerin üzerine 30 yıldır gitmeyen bütün siyasi iktidarlar da bu dosyanın kapanmasında pay sahibidirler. Baştan beri söylediğimiz bir söz var. Uzun mahkeme süreçleri, uzun tutukluluk süreçleri ya da raflara kaldırılmış olan bir dosyanın üzerinde asla adalet tesis edilemez. 'Adalet Mülkün Temelidir' lafı da 'mahkeme salonları süslensin' diye söylenmiş bir söz değildir. Adalet bir ülkede yoksa o ülkede hiçbir şey yok demektir.

Bu beni şahsen fevkalade derinden üzmüş bir olaydır. Türkiye böyle bir davayı göz göre göre kapatmış ve bunu da demokratik bir sistem içerisinde kapatmayı başarmıştır.

Adaleti mülkün temeli haline getirebilmek için, Türkiye başta Anayasa reformu olmak üzere bir dizi yasal ve anayasal değişiklik reformlarını çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmek zorundadır. İnşallah bunlarla ilgili çalışmalarımızı tamamlayarak Türkiye kamuoyuyla paylaşacağız.''

WIKILEAKS BELGELERİ

Kurtulmuş, Wikileaks'in yayımladığı belgelere ilişkin de konunun Türkiye'de magazinleştirildiğini söyledi. Wikileaks belgelerinin, Türkiye'nin iç politik malzemesi yapılmaması çağrısında bulunan Kurtulmuş, ''Bu konu bağırarak çağırarak üstü kapanacak bir konu değildir'' dedi. Kurtulmuş şöyle devam etti:

"Bugün Wikileaks'ten bahsediyoruz, yarın bir başka skandaldan bahsedeceğiz. Sorun şuraya gelip dayanıyor; halkı biz yönetimlerimizin esas unsuru olarak alıyor muyuz, almıyor muyuz? Gerisi laftır, gerisi neo-emperyalizm tezlerin kucağına düşmektir.

İnternet üzerinde yapılan birtakım faaliyetler çok ciddi bir kontrol içine girecek. 11 Eylül'den sonra dünya jandarmalığına siyasi ve askeri anlamda soyunan büyük güçler, şimdi Wikileaks skandalından sonra siber jandarmalığa da soyunacak. Dünyadaki bilgi paylamışını çok ciddi şekilde kontrol edecek yeni düzenlemeler, yeni birtakım yasaları gündeme getireceklerdir.''

PAYLAŞ tw fb

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro