HABER / POLİTİKA

Cindoruk'tan siyasi platform çağrısı

Genel seçim öncesi Meclis dışındaki partilerden birlik çağrıları gelmeye başladı. DP lideri siyasi platform istedi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Cumhuriyeti bir İslam devleti haline getirmek için son uğraşların yaşanacağını iddia ederek muhalefet partilerini iktidara karşı ''siyasi platform'' oluşturmaya davet etti.

DP Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cindoruk, ''Türkiye'nin büyük bir tehdit altında olduğunu, bu nedenle günlük kavgaları, parti içi kısır çekişmeleri bir tarafa bırakarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik niteliğini, geleneksel kudretini korumak bakımından bir siyasi platform oluşturulması gerektiğini'' belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 3. Cumhurbaşkanı, DP'nin kurucusu ve ilk Genel Başkanı Celal Bayar'ın kabrini ziyaret etmesine ilişkin, ''Bir Halk Partisi liderinin, çok geç de olsa bu ziyareti yapması benim açımdan insani bir hadisedir ama çok siyasi değildir. Böyle formel hadiselerin yerine derinliği olan birtakım buluşmalar yapmak gerekiyor'' değerlendirmesinde bulunan Cindoruk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi

''2011'de yapılacak genel seçimlerin ardından 2012'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri, demokrasimizin ve cumhuriyetimizin kaderini tayin edecektir. Türkiye belki de bir yol ayırımına girecek. O bakımdan kuşkuluyum. 2011 seçimleri sıradan bir seçim değil. 2011 seçimleriyle cumhuriyet karşıtlığı yapan bir siyasi iktidar yeniden güvenoyu isteyecek. Bu güvenoyunu da aldığı zaman kökleşecek, yerleşecek. Bu nedenle günlük kavgaları, parti içi kısır çekişmeleri bir tarafa bırakarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik niteliğini, geleneksel kudretini korumak bakımından, bir siyasi platform oluşturmak gerekir diye düşünüyorum. Bu yolda da gayret gösteriyorum. Bu partiler üstü bir tehlike. Bu partiler üstü bir program, politika ve işbirliğini gerektiriyor. Teferruatla uğraşmazsak, birbirimizle yarışmazsak, genel başkanlar kendi liderliklerini tasvip ve tasdik ettirmek için uğraşmazlarsa, günlük konularda AKP'nin kurduğu tuzaklara düşmezlerse, ana konulara endekslenilirse büyük ölçüde bir ümit var. Bana sorarsanız, Cumhuriyetin rengini değiştirmek için son aşamaya gelmişlerdir. Cumhuriyeti bir İslam federasyonu, bir İslam devleti haline getirmek için son uğraşlarını yapacaklardır.''

WİKİLEAKS BELGELERİNE İLGİNÇ YORUM

DP Genel Başkanı Cindoruk, WikiLeaks belgeleri hakkında da ''Bu belgeler, Amerika'nın bugünkü iktidarın niyetlerini, özellikle siyasi niyetlerini bildiğini gösteriyor, İslami düşüncelerini ve İslam devleti kurmak için gayretlerini ortaya koyuyor. Burada acı olan Amerika'nın bunları bildiği halde bu iktidarı desteklemesi'' görüşünü bildirdi.

Yorumlar3 yorum