eposta yazdır zoom+ zoom-

İsrail'den flaş IŞİD ve El Nusra itirafı! Silah ve para...

İsrail'den flaş IŞİD ve El Nusra itirafı! Silah ve para...

İSRAİL ilk kez IŞİD ve EL Nusra gibi örgütlere Esed rejimine karşı savaşmaları için silah ve para yardımı yaptığını itiraf etti. Ancak o itiraf dakikalar sonra internetten kaldırıldı...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-09-2018 14:20 - Güncelleme: 05-09-2018 14:24

İSRAİL, Suriye'de IŞİD ve El Kaide kolu Nusraya silah verdiğini ilk kez teyit etti, ama haber siteden kaldırıldı. İsrail ordusunun gazetecilere verdiği brifingdeki itiraf, Jerusalem Post gazetesinin sitesinden kaldırılırken diğer gazeteler o itirafı hiç girmedi. 

İsrail ordusunun üst düzey yetkililerinin gazetecilere verdikleri brifingde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmeye çalışan cihatçılara askeri destek verdiklerini nihayet resmen doğruladığı ortaya çıktı. İsrail'in hükümet yanlısı gazetesi Jerusalem Post, dün akşam saatlerinde sitesinden ''Ordu teyit etti: İsrail, Suriyeli isyancılara silah verdi'' başlıklı haberi geçti.

Ancak diğer İsrail gazeteleri hiçbir şekilde konuya girmezken Jerusalem Post bir süre sonra Anna Ahronheim imzalı haberi sitesinden kaldırdı. Ancak, Ben Norton gibi gazeteciler, haberin siteden fotoğrafını çekmişti ve silinmesinin ardından içeriğini sosyal medyada paylaştı.

İSRAİL İLK KEZ KABUL ETTİ VURGUSU... Jerusalem Post'un haberinde Esed'in sürekli olarak İsrail'i terör örgütlerine silah sağlamakla suçladığı ve ele geçirilen İbranice yazılı silahlarla mühimmatların görüntülerini yayımladığı hatırlatıldı. "İsrail ordusu Golan Tepeleri'ndeki Suriyeli isyancılara büyük miktarda nakit para, silah ve mühimmat sağladığını ilk kez kabul etti'' vurgusu yapılan haberde şöyle denildi:

SİLAH, MÜHİMMAT VE KAYDA DEĞER PARA.. ''Suriye iç savaşına müdahale etmediği açıklamalarını devam ettiren İsrail ordusu, pazartesi günkü brifingde, İyi Komşu Operasyonu çerçevesinde sınırlara yakın Suriyeli isyancılara düzenli olarak hafif silah ve mühimmat ile ilaveten silah satın almaları için kayda değer miktar nakit para tedariği yaptığını teyit etti.''

İYİ KOMŞU OPERASYONU... Jerusalem Post ''İsrail ordusu sınırındaki isyancı gruplara silah ve nakit para sağlamasının doğru karar olduğuna inanıyor'' diye aktarırken şöyle devam etti: "Esad rejimi temmuzda Golan'ın Suriye kesiminde kontrolü yeniden ele geçirince sona eren İyi Komşu Operasyonu çerçevesinde isyancılara silah ve nakit tedariğinin amacı, Hizbullah ve İran'a bağlı birlikleri Golan'ın İsrail kesiminden uzak tutmaktı."

DAHA ÖNCEKİ İDDİALAR... Daha önce ayyuka çıkan İsrail'in Nusra bağlantılı cihatçılara askeri desteğiyle ilgili haberlere göre İsrail'in Golan Tepeleri'nde en az 7 grubu silahlandırdığını, bunlardan biri olan 400 kişilik Liva Fursan el Colan'a ayda 5000 dolar verdiğini hatırlatan gazete, bu grubun sözcüsünün Ocak 2017'de Wall Street Journal'a ''İsrail, kahramanca bizim yanımızda durdu. İsrail'in yardımı olmasaydı hayatta kalamazdık'' diye konuştuğunu aktardı. Ancak bu yaz Suriye hükümet güçleri Golan'ın Suriye tarafını cihatçılardan temizleyince Fursan el Colan dahil bu grupların liderlerinin İsrail'e kaçmak zorunda kaldığı Türk medyasına da yansımıştı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İsrail'den flaş IŞİD ve El Nusra itirafı! Silah ve para... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR12 YORUM
  • alevi ibo 06 Eylül 2018 01:03 Ey iki yüzlü israil devleti siz beyrut kasabini unuttunuz iki yüzlü israil Barzaniyi çok kullandiniz bunu unutma Halk Sizi biliyor birgün bedelini çok agir odersiniz orta doguda iki yüzlü asiri dincileri siz çok kullandiniz gizli gizli yardim edersiniz bunu unutma orta dogu halki biliyor. Allah Sizi hiç bir zaman af etmez iki yüzlü israi

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro