HABER /  GÜNCEL

Ailesi ve manevi evlatları Sezai Türkeş’i andı

STFA Holdingin ve İnanç Vakfının kurucusu, inşaat sektörünün önde gelen isimlerinden Sezai Türkeş, vefatının 20. yılında ailesi ve 1993 yılında kurduğu İnanç Lisesi mezunları tarafından anıldı.

Abone ol

Her yıl geleneksel olarak 30 Ağustos’ta manevi dedelerinin kabri başında bir araya gelen İnanç Lisesi Mezunları ve Türkeş Ailesi bir kez daha bir araya gelerek Sezai Türkeş için dua okuyup ona olan özlem ve sevgilerini ifade ettiler. Anma törenine Türkeş’in ailesinden kızı Tomris Taşkent, torunu Nur Taşkent ve eşi Ela Hanım çocukları ile birlikte, ailenin yakınları Aslı ve Cüneyt Divriş, ve STFA eski CEO’su Mehmet Ali Neyzi ile STFA yöneticilerinden Turgut Dizdaroğlu hep birlikte katıldılar.

Sezai Türkeş, yalnız inşaat alanındaki başarılarıyla değil, aynı zamanda eğitime olan büyük katkılarıyla da biliniyordu. Türkeş, 1989'da kaybettiği eşi İnanç Türkeş'in adına, ‘‘maddi imkansızlıkları nedeniyle yeterli eğitim fırsatı bulamayan çok üstün zihinsel yeteneklere sahip çocuklara’’ özel eğitim sağlamak amacıyla, İnanç Vakfını ve ardından 1993 yılında İnanç Lisesini kurdu. Burası Türkiye’nin, üstün yetenekli bireylerin ihtiyaçlarına yönelik eğitim verilen ilk eğitim kurumuydu. İnanç Lisesi’nin tüm öğrenci ve mezunları Sezai Türkeş’e olan derin hürmet ve sevgilerini hiç kaybetmediler. 

Anma töreninde tüm mezunlar adına konuşan İnanç Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı İslam Çoban, Sezai Türkeş’in hayalini: “…tecrübelerinden yeni çıkarımlara varıp, görüşlerini yaratıcı bir biçimde dile getirebilen, öz disiplinli, özsaygılı, evrensel ve ulusal değerleri özümsemiş, topluma yön verecek liderler yetiştirmekti. Şu an burada olan bizler, bu vizyon doğrultusunda yetişmiş ve aynı misyonu sahiplenmiş kişileriz.” sözleriyle anlattı.

Sözlerini, “Kendisinin huzurunda şu sözü veriyoruz. Dün itibariyle kurduğumuz mezunlar derneğimizle birlikte Sezai Bey'in İnanç Vakfını kurarken sahip olduğu ideallerini yaşatmak ve hep daha fazla öğrencinin hayatına dokunmak için var gücümüzle çalışacağız.” diyerek tamamladı.

Anma törenine katılan mezunlar, Sezai Dedelerinin kabrine çiçek bırakmak yerine TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi 25. Yıl Fonuna bağış yapmayı seçtiler.

İnanç Lisesi mezunları, bugün Türkiye’nin ve dünyanın en seçkin üniversitelerine kabul aldıktan sonra önde gelen şirket ve kurumlarda önemli pozisyonlar ve sorumluluklar üstlendiler. İstatistiklere göre en fazla yaşadıkları yerler sırasıyla, İstanbul, Ankara, İzmir, New York, Massachusetts, Kocaeli, California ve Londra; en çok tercih ettikleri bölümler ise sırasıyla, Tıp, Ekonomi, Mühendislik, Mimarlık, Matematik, İşletme, Psikoloji ve Hukuk oldu.

ÖNCEKİ HABERLER
ASELSAN; Google, Apple ve Microsoft'u geride bıraktı!
Nike 3.7 milyar dolar zarar etti! Sebebi Colin Kaepernick reklamı
Kimdir Fahrettin Altun!..
ABD'li yatırımcıdan Türkiye ekonomisi için olay sözler!
Avrupa ülkesinden flaş çağrı: Türk Lirası'na geçmek istiyoruz
Şevval orucu hangi günler tutulur kaza orucu yerine sayılır mı?
Yorumlar