eposta yazdır zoom+ zoom-

İSKi'den metro uyarısı: İstasyonu su basabilir!

İSKi'den metro uyarısı: İstasyonu su basabilir!

İSKİ, Maltepe Huzurevi metro istasyonu ve itfaiye için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen plan değişikliğine yaptığı itirazda sel uyarısında bulundu ve insan hayatı açısından tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 02-07-2018 15:34 - Güncelleme: 02-07-2018 15:34

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), İstanbul'da Kartal-Kaynarca Metro hattının Maltepe Huzurevi istasyonu ve itfaiye için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2016 yılında yapılan plan değişikliğine itirazda bulundu.

Haziran ayı İBB Meclis oturumunda gündeme gelen İSKİ'nin itiraz başvurusunda plan değişikliği yapılırken kendilerinden istenilen görüş yazısındaki uyarıların dikkate alınmadığı vurgulandı. Cemalbey Deresi'ne ait dere ıslah ve işletme bandı sınırlarının plana işlenmediğine dikkat çeken İSKİ, plan değişikliği sahasının 'taşkın önlemli' yapılaşma alanında kalmasına karşın plan notlarına eklenmediğini de bildirildi. 

İtiraz yazısında, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği'ne göre dere ıslah ve işletme bantlarının ve taşkın risk alanlarının her ölçekteki imar planlarına mutlaka işlenmesi gerektiğine dikkat çekilerek bu alanların imar çalışmalarında sadece dere ıslahı, servis-imar yolu veya yeşil alan olarak korunması gerekliğine vurgu yapıldı. Aksi takdirde alt ölçekli imar planlarında da dere işletme bantları içerisinde kalan alanlarda farklı fonksiyonlar görüleceği belirtildi.

'TAŞKINA NEDEN OLACAK' : Bu durumunun Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği'ne aykırı olacağının altını çizen İSKİ şu uyarıyı yaptı:

“Bu durum özel mülk sınırları içerisinde kalan dere işletme bandında derelerin hidrolik açıdan sağlıklı bir şekilde imal edilip işletilememesi nedeniyle taşkın debisi dere kesitinden geçemeyerek taşkına neden olacak ve bölgede insan hayatı açısından tehlike oluşturacaktır.”

'İMAR YOLU VEYA YEŞİL ALAN AYRILMADI': Planın revize edilmesini isteyen İSKİ'nin diğer itirazları şöyle:

“Dere ıslah ve işletme bandı sınırları içinde sadece imar yolu ya da yeşil alan düzenlemesi getirilebilecekken alana ‘belediye hizmet alanı+raylı toplu taşıma istasyonu' fonksiyonu getirildi. İSKİ 'nin çelik isale hattının geçtiği güzergahta 10 metre genişliğinde yol ayrılmadı. 2 adet yağmursuyu ana toplayıcı hattının geçtiği güzergahlarda 15 metre genişlikte imar yolu veya yeşil alan ayrılmadı. Ayrıca atık su şebeke hattının geçtiği güzergah 5 metre genişlikte imar yolu olarak korunmadı.” 

İBB Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Ulaşım ve Trafik Komisyonu, İSKİ'nin uyarı niteliğindeki itirazını reddetti. CHP grubu İSKİ'nin itirazının kabul edilmesi gerektiğini belirterek karara muhalefet etti.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN İSKi'den metro uyarısı: İstasyonu su basabilir! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • Misafir 02 Temmuz 2018 17:27 İsmini 15 temmuz istasyonu koyalım karşı çıkanı fetöcü ilan edelim

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro