eposta yazdır zoom+ zoom-

IŞİD lideri Bağdadi'nin hayatını değiştiren gün

IŞİD lideri Bağdadi'nin hayatını değiştiren gün

Habertürk gazetesi yazarı Ruşen Çakır, IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin yükseliş öyküsünü yazdı. Bağdadi'nin kaderi 31 Ekim 2006'da değişti

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 12-11-2014 10:19 - Güncelleme: 21-10-2015 21:28

IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin hayatını değiştiren gün: 31 Ekim 2006 Gaziantep!

Bu tarihte ne oldu?
Bağdadi nasıl bugün dünyayı titreten bir terör örgütü lideri oldu?

Bu hikayesi Habertürk gazetesi yazarı Ruşen Çakır bugün başlayan yazı dizisiyle anlattı. 

El Kaide’nin Irak’taki efsanevi lideri Filistin asıllı Ebu Musab el-Zerkavi, 7 Haziran 2006’da Amerikan ordusu tarafından öldürüldü. El Kaide lideri Usame bin Ladin, Zerkavi’nin yerine, en güvendiği adamlarından Musul doğumlu bir Kürt olan Abdulhadi el-Iraki’yi görevlendirdi. Eşi ve 4 çocuğuyla İran üzerinden Türkiye’ye gelen El-Iraki, önce Suriye’ye, oradan da Irak’a geçecek ve Ebu Hamza el-Muhacir’in geçici olarak üstlendiği Irak El Kaide’sinin liderliğini devralacaktı.

IŞİD KİMDİR?

Fakat 16 Ekim 2006 günü öğleden sonra 15.00 sıralarında Suriye’ye geçmek için hazırlık yaparken Gaziantep’te yakalandı. Üzerlerinden çıkan Afganistan kimliklerine göre o Mohammad Reza Ranjbar Rezaei (39), eşi Cheshmnaz Fotohiashena Abad (40) ve çocukları Mohammad (9), Fatemeh (7), Ali (6) ve Leila (4) idi.

Avukatları Osman Karahan’ın BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne sığınma başvurusu yapması üzerine aile önce Yozgat’taki mülteci kampına gönderildi. Ardından 31 Ekim 2006’da sabah 02.00’de İstanbul’dan sınırdışı edilerek Afganistan’a yollandı. 

isid-lideri-ebubekir-el-bagdadi.jpgIŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi

EL KAİDE’NİN DEĞİŞEN KADERİ

Abdulhadi el-Iraki’nin yakalanması üzerine Irak El Kaide’sinin başına Ebu Ömer el-Bağdadi geçti. Onun 2010 Nisan’ında öldürülmesiyle yeni lider Ebubekir el-Bağdadi oldu. O da Irak El Kaide’sinin adını 1 yıl sonra Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) olarak değiştirdi. Kısa süre içinde El Kaide’den kopan Ebubekir el-Bağdadi, Musul’un ele geçirilmesinin ardından halifeliğini ilan etti.

GUANTANOMO'YA GÖNDERİLDİ 

Abdülhadi el-Iraki’nin yakalandığı ilk kez 6 ay sonra, 2007 yılı nisan ayında CNN’de haber oldu. Amerikan Savunma Bakanlığı yetkilileri, CNN’e, El-Iraki’nin 2006 sonlarına doğru yakalandığını, bir süre CIA’nın gizli hapishanelerinde tutulup sorgusu tamamlandıktan sonra, 2007 Nisan’ında Küba’daki Guantanamo Kampı’na yollandığını söylemişti.

Bu haberden 1 ay sonra, 23 Mayıs 2007’de El Cezire Televizyonu’nda, El Kaide’nin basın kolu olan Es Sabah’ın, örgütün Afganistan kanadının başına getirilmiş olan Mustafa ebu Yezid ile yaptığı mülakattan bazı bölümler yayınlandı. El Yezid bu mülakatta Zerkavi’nin yerine görevlendirilen Abdulhadi el-Iraki’nin Türk makamlarınca yakalandığını, ardından ABD’ye teslim edildiğini belirtti ve “Bunların cezası önce Allah, sonra da mücahitler tarafından verilecektir” dedi.

IŞİD KRONOLOJİSİ

-2004: El Kaide’ye bağlılığını ilan eden grup, Irak El Kaide’si adıyla Ebu Musab el-Zerkavi tarafından kuruldu.

-2006: Zerkavi, Şiilere savaş ilan etti.

-7 Haziran 2006: Zerkavi, ABD saldırısında öldürüldü. Yerini geçici olarak Ebu Hamza el-Muhacir aldı.

-Ekim 2006: Irak El Kaide’si, Sünni gruplarla Mücahitler Şûrası’nı kurdu. Irak İslam Devleti’nin (IİD) kuruluşu ilan edildi. Ebu Ömer el-Bağdadi IİD’nin lideri oldu.

-19 Nisan 2007: Irak İslam Devleti, bölgesel ve ilk İslami yönetimin temellerinin atıldığını duyurdu. Kurulan emirliğin Ebu Ömer el-Bağdadi ve 10 bakanı tarafından yönetileceği ilan edildi.

-Nisan 2010: Ebu Ömer el-Bağdadi, ABD ve Irak operasyonuyla öldürüldü. Ebubekir el-Bağdadi lider oldu.

-8 Nisan 2013: Suriye’de El Kaide’nin kanadı Nusra Cephesi’nin katılımıyla Irak İslam Devleti, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) oldu. Ama iki grup arasında anlaşmazlık çıktı.

-3 Ocak 2014: El Kaide, IŞİD ve Nusra Cephesi arasındaki çatışma nedeniyle, IŞİD ile bağını kestiğini açıkladı.

-9 Haziran 2014: IŞİD, Musul’u aldı.

-11 Haziran 2014: IŞİD, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nu baskın düzenleyip ele geçirdi. Başkonsolos ile birlikte 49 kişi rehin alındı.

-29 Haziran 2014: IŞİD halifeliğin yeniden kurulduğunu ilan etti. El-Bağdadi “Halife İbrahim” adını aldı. IŞİD’in ismi de İslam Devleti (İD) olarak değiştirildi.

HDP'DEN SON DAKİKA İMRALI VE ÇÖZÜM SÜRECİ KARARI  

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN IŞİD lideri Bağdadi'nin hayatını değiştiren gün haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • DELİ YAŞO 12 Kasım 2014 23:21 Onu büyüten Erdoğanlı Türkiyedir.Bütün Planlarını,Gidiş gelişini Çok kolay bir şekilde Maalesef Bizim vergilerimizle yaşadığımız Ülkemizde yapmışlardır.TaLİBAN ın Liderini Getirip İstanbul Fatihte saklamadılarmı.Bu Cennet Ülkeyi Onların Oyuncağı yapan Şuanki Yöneticiler Hikmetyarın dizinin dibinde Fotğraflarla o anları Ölümsüzleştirmedilermi.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Ruşen Çakır
RUŞEN ÇAKIR KİMDİR?

Vatan Gazetesi'nin etkin yazarlarından Ruşen Çakır, NTV'deki Yazı İşleri programı ile zihinlere kazındı. NTV'deki görevine son verilen Ruşen Çakır, Galatasaray Lisesi mezunu. Gazeteciliğe 1985 yılında Nokta Dergisi'nde başladı. Sır

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro