eposta yazdır zoom+ zoom-

İki ülke İranlı generale suikast için anlaştı mı?

İki ülke İranlı generale suikast için anlaştı mı?

Üç yıl önceki suikasti Tahran'ı uyararak engelleyen Washington, bu kez Tel Aviv yönetimiyle İranlı general Kasım Süleymani'nin öldürülmesi için anlaştı!

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 01-01-2018 18:01 - Güncelleme: 02-01-2018 00:01

İsrail'in Haaretz gazetesi, İran'ın Ortadoğu operasyonlarını yürüten General Kasım Süleymani'nin öldürülmesi için ABD'nin İsrail'e yeşil ışık yaktığını bildirdi.

Kuveyt gazetesi El Ceride'nin haberini sayfalarına taşıyan Haaretz, Washington ve Tel Aviv'in Süleymani'ye suikast için anlaşmaya vardığını yazdı. El Ceride, haberini İsrail'den güvenilir bir sözcüye dayandırıyor.  

DAHA ÖNCE ABD ENGEL OLMUŞTU

İsrail, üç yıl önce Süleymani'yi öldürmenin eşiğine gelmiş ancak ABD'nin Tahran'ı uyarması üzerine plan başarısız olmuştu. Söz konusu girişim, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında planlanmıştı. Bu olay, Washington ve ABD arasında özellikle istihbarat anlamında büyük bir kırılmaya yol açmıştı.

El Ceride, ayrıca İran'ın Suriye'deki iki numaralı ismi Muhammed Reza Felahzade'nin de İsrail hedefleri arasında yer aldığını aktarıyor.

Kuveyt gazetesinin haberi, zamanlama olarak da dikkat çekiyor. Haber, İran rejiminin günlerdir protestolara hedef olduğu bir dönemde yayınlandı.

Kudüs Kuvvetleri Komutanı Süleymani'nin yardımcısı, Kasım 2017'de Suriye-Irak sınırında öldürülmüştü. Terör örgütü DAEŞ'in Suriye'de tuttuğu son ilçe olan Ebu Kemal'deki operasyona katılan Hayrullah Samadi'nin çıkan çatışmada öldüğü açıklanmıştı.

İran, Suriye'de Şam rejiminin yanında iç savaşa dahil oldu ve gelinen noktada özellikle Suudi Arabistan'la girdiği bilek güreşini kazanmış görünüyor. Irak'ta da binlerce Şii milis Kasım Süleymani'nin kontrolünde.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN İki ülke İranlı generale suikast için anlaştı mı? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR7 YORUM
  • KAŞGARLI MAHMUT 02 Ocak 2018 11:47 İranlı general Kasım Süleymani' öldürülmesi içi anlaştı! DİYORLARYA HANİ SENİN İÇİN ÜZÜLMÜYORUM ÜLKENİZİN BİRLİK VE BERABELİĞİ BOZULACAK DİYE ÜZÜLÜYORUM.ÇÜNKİ SİZ İRANLILAR BAŞTA SEN OLMAK ÜZERE OBAMA DÖNEMİNDE ALLAH KORUSUN SÜNNİ AVINA ÇIKMIŞTINIZ ABD NİN GEMİSİNE BİNDİNİZ HİÇ KİMSE ÖNÜNÜZDE DURAMIYORDU VE SEN EYYYYYYYYYYYY KASIMMM EFENDİİİİİ ONBİNLERCE YÜZBİNLERCE MİLYONLARCA MÜSLÜMAN SÜNNİNİN EVİNİ OCAĞINI MALINI CANINI TALAN ETTİN BU MAZLUMLARIN AHI YERDE KALACAKMI SANDIN SİMDİ SEN KORK MÜŞRİKLER SENİN İÇİN ANLAŞMIŞ ONLAR SADECE ZAHİRİ OLARAK AMA ÜZÜNDE ALLAH MAZLUMLARIN ACISINI SENDEN ALACAK BUNA KİM SEBEP OLUR ONU BİLMEM. AMA GENEDE ALLAH İRANIN BİRLİĞİNİ VE DİRLİĞİNİ BOZMASIN DİYORUM.

    CEVAP YAZ 16 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro