eposta yazdır zoom+ zoom-

Hükümetten çok sert açıklama: Mutlaka bir bedeli olur

Hükümetten çok sert açıklama: Mutlaka bir bedeli olur

Kuzey Irakta yapılması planlanan referandumla ilgili Dışişleri Bakanlığı Barzani'yi uyardı. Açıklamada, 'Referandum konusunda ısrarın bir bedeli olur' denildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 14-09-2017 09:18 - Güncelleme: 14-09-2017 09:18

Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak'taki referanduma ilişkin açıklama yaptı. "Irak Meclisi'nin kararı memnuniyet verici" denilen açıklamada, "IKBY’nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyoruz" uyarısında bulunuldu.

"IRAK PARLAMENTOSUNUN ALDIĞI KARARDAN MEMNUNUZ"

Irak Temsilciler Meclisi’nin, “IKBY tarafından yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun yasadışı olduğu ve bu girişimin reddedildiği” yönünde 12 Eylül 2017 tarihinde aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz.

İsmail Beşikçi'nin bağımsızlık isteyen Kürtler'e dediğine bakın!

IKBY tarafından 25 Eylül 2017 tarihinde yapılması planlanan referandumun IKBY başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkı ile bölgemiz açısından arzettiği risklere müteaddit açıklamalarımızla dikkat çekmiş ve bu girişim aleyhindeki görüşlerimizi şüpheye yer bırakmayacak şekilde kayda geçirmiştik.

Irak Temsilciler Meclisi’nin 12 Eylül tarihli kararını da Irak’ın siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne atfedilen önemin net bir ifadesi olarak görüyor ve kuvvetle destekliyoruz.

Ülkemizin ve uluslararası toplumun sağduyu sahibi tüm üyelerinin uyarılarına rağmen IKBY liderliğinin referandum bağlamındaki ısrarcı tutumunu ve giderek duygusal bir hal alan açıklamalarını endişe verici buluyoruz.

"VAZGEÇMEYE DAVET EDİYORUZ"

IKBY’nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyor; bu itibarla, IKBY’yi biran önce aklıselim ile davranmaya ve sözkonusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz.

Türkiye, Bağdat-Erbil ilişkilerinin anayasal ve adil bir zeminde yürütülmesini, bu bağlamda, IKBY’nin anayasal anlaşmazlıklara dayanan meşru taleplerine ilişkin hususların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir. Bu yaklaşımla, Merkezi Hükümet ile IKBY arasındaki ilişkilerin toprak bütünlüğü, siyasi birlik ve karşılıklı fayda temelinde kuvvetlendirilmesi için Türkiye elinden gelen desteği vermeye hazırdır.

Irak Meclisi'nden Kürtlerin referandumuna veto

Mesud Barzani'den her satırı olay açıklama: Savaşırız

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Hükümetten çok sert açıklama: Mutlaka bir bedeli olur haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR11 YORUM
  • Mohammed 14 Eylül 2017 12:30 Bu Ne Pehiz ne Lahana Turşusu..!? Barzani denen Hainin PKK paçavrasını Ankara ve İstanbul'da göndere çekerek ona BAĞIMSIZ DEVLET MUAMELESİ YAPARAK PKK BESİCİSİ BARZANİ'ye GÜVENCE VEREN AKP İKTİDARI DEĞİLMİ de şimdi tutmuşlar PKK'nın Referandumuna GÜYA.! karşıymışlar gibi rol yapıyorlar. YAPTIĞINIZ AYIP, HEMDE ÇOK AYIP. YÜCE TÜRK HALKINI BU KADAR APTAL YERİNE KOYMAYIN. RİYAKARLIK DİNİMİZCEDE GÜNAHTIR, RİYAKARLIK YAPMAYIN. YA OLDUĞUNUZ GİBİ GÖRÜNÜN, YADA GÖRÜNDÜĞÜNÜZ GİBİ OLUN.

    CEVAP YAZ 3 28

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro