eposta yazdır zoom+ zoom-

Hollanda'dan aşağılık provokasyon! Peygamber Efendimizin...

Hollanda'dan aşağılık provokasyon! Peygamber Efendimizin...

Hollanda'da ana muhalefet lideri göçmen ve İslam karşıtı Geert Wilders, Hz. Muhammed konulu karikatür yarışması düzenliyor. Yarışmayı kazanana 5 bin euro ödül verecek...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 17-05-2018 16:48 - Güncelleme: 17-05-2018 16:48

HOLLANDA'da ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, parlamentoda, İslam peygamberi Hz. Muhammed'in çizileceği 'karikatür yarışması düzenleyeceğini açıkladı. Aşırı sağcı lider, yarışmanın ifade özgürlüğüne yönelik baskılara bir tepki olarak düzenlendiğini savunuyor.

5 BİN EURO ÖDÜL KOYDU... Yarışmada birinci olan karikatüre 5 bin euro, ikinciye ise 2 bin 500 euro ödül verilecek. Wilders, paranın adının açıklanmasını istemeyen 'cömert bir bağışcı' tarafından ödeneceğini söyledi.

NOEL'DEN ÖNCE AÇIKLAYACAKMIŞ... Yarışmanın kışkırtma amacıyla değil düşünce özgürlüğünün altını çizmek için düzenlendiğini ileri süren ırkçı siyasetçi, sonuçların Hıristiyanların en önemli dini bayramı olan Noel'den önce sonuçlanacağını açıkladı.

JÜRİ ÜYESİ DE İSLAM DÜŞMANI... Yarışmanın jüri üyeliklerini Wilders ile 2105 yılında ABD'deki karikatür yarışmasında ödül alan Arnavut asıllı Bosch Fawstin yapacak. Aşırı sağcı lider, karikatür yarışmasını, 'Hollanda'da daha az Faslı' söylemi nedeniyle suçlu bulunduğu ancak ceza almadığı davanın temyiz duruşmasının başladığı Perşembe sabahı duyurdu.

Özgür düşüncenin baskı altına alındığını savunan Wilders, buna örnek olarak da savcılık tarafından hakkında yapılan temyiz başvurusu ile Hollanda hükümetinin Çarşamba günü açıkladığı nefret suçlarına daha fazla ceza verilmesini içeren önergeyi gösterdi.

PARLAMENTODA DÜZENLEMEK İSTİYOR... PVV lideri, Hz. Muhammed'i konu alan karikatür yarışmasını güvenlik gerekçesiyle parlamento binasında düzenlemek istiyor. Hollanda'da mecliste temsil edilen her parti, yılda bir kez mecliste resmi bir etkinlik düzenleyebiliyor. Siyasi partiler bu günü genellikle üyelerle buluşma günü olarak değerlendiriyor. PVV'nin böyle bir geleneği yok. O nedenle aşırı sağcı parti, bu hakkını karikatür yarışması için kullanmak istiyor.

Wilders, etkinliğin tepki yaratacağı ve bazı riskleri beraberinde getireceğini düşünüyor. Bu nedenle parlamentonun en güvenli yer olduğunu savunuyor. Wilders, parlamentoda izin verilmemesi halinde, yarışmanın başka bir yerde yapılacağını vurguladı.

ABD'DEKİ PROVOKASYON SERGİSİ SALDIRIYA UĞRAMIŞTI... Jüri üyeliğini kabul eden Arnavut asıllı çizer Bosch Fawstin'in ödül aldığı ABD Teksas'taki yarışmanın açılışı, saldırıya uğramıştı. Garland kentinde karikatürlerin sergilendiği salona giren silahlı iki kişi, polis tarafından vurulmuştu. Serginin açılışına Wilders de katılmıştı.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Hollanda'dan aşağılık provokasyon! Peygamber Efendimizin... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 17 Mayıs 2018 17:04 Bu Haberle ___________________________Dolar 4,5 liraya fırlarken, İslamcı kesim uluslararası güçlerin Türkiye’nin güçlenmesini istemediğine ve bu nedenle ülkenin tekerine çomak soktuğuna ikna oluyor.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro