eposta yazdır zoom+ zoom-

Esad: 'İsrail istikrarımızı bozmaya çalışıyor'

Esad: 'İsrail istikrarımızı bozmaya çalışıyor'

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Çarşamba günü Cemraya'ya düzenlenen hava saldırısı hakkında yaptığı konuşmada, İsrail'i ülkesinde "istikrarı bozmaya çalışmakla" suçladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 03-02-2013 15:50 - Güncelleme: 11-10-2015 08:10

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad İsrail'i ülkesinde "istikrarı bozmaya çalışmakla" suçladı.

Bu, Çarşamba günü İsrail'in Suriye'de düzenlediği iddia edilen hava saldırısının ardından cumhurbaşkanının ilk açıklamasıydı.

Suriye televizyonu da, Şam'ın İsrailli uçakların bir bilimsel araştırma merkezine saldırısı olduğunu söylediği görüntüleri yayınladı.

Amerikalı yetkililer asıl hedefin Lübnan'daki Hizbullah grubuna teslim edilecek uçaksavar füzeler taşıyan bir konvoy olduğunu belirtmişti.

İsrail bu konuda resmi bir açıklama yapmazken, Savunma Bakanı Ehud Barak, saldırının arkasında olduklarını ima etti.

Almanya'da uluslararası diplomatların ve savunma yetkililerinin bulunduğu bir toplantıda konuşan bakan, saldırıyı "söylediklerinin arkasında durduklarının kanıtı" olarak niteledi.

Barak ayrıca "[Suriye'nin] Lübnan'a ileri düzey silah sistemleri getirmesine izin verilmemesi gerektiğine inanıyoruz." dedi.

'Bombalama'

Başkent Şam'da üst düzey bir İranlı yetkiliyle yaptığı görüşmenin ardından konuşan Esad, Suriye'nin "tehditleri ve saldırıları" göğüsleyebileceğini söyledi.

Suriye'nin devlet televizyonu el-İhbariye de Cemraya'daki bilimsel araştırma merkezine yapılan hava saldırısının ardından kalanlara ait olduğunu söylediği bir dizi görüntü yayınladı. Şam'ın kuzey batısındaki Cemraya'dan geldiği söylenen görüntüler zarar görmüş binaları, yanmış arabaları ve görgü tanıklarının açıklamalarını içeriyor.

Görgü tanıklarından biri saldırıda omzunun kırıldığını, elleri ve ayaklarından da yaralandığını belirtiyor. Tanık, yaptığı açıklamada "Bombalama bittikten sonra yaralılara yardım etmeye çalıştım." diyor.

Geçen hafta BBC'ye konuşan bir Amerikalı yetkiliyse asıl hedefin SA-17 uçaksavar füzeler taşıyan bir konvoy olduğunu söylemişti.

İsrail, Suriye'nin kimyasal silahlarının Lübnan'daki Hizbullah'ın eline düşme ihtimalinden duyduğu endişenin altını çizmekteydi.

Bölgedeki muhabirler, İsrail'in hava saldırılarına karşı militan grubun elini güçlendirebileceğinden Hizbullah'ın tanksavar ve uçaksavar füzeler elde etmesinden de korktuğunu aktarıyor.

Beyaz Saray da geçen hafta Hizbullah'a silah sağlamaması yönünde Suriye'yi uyarmıştı.

Suriye'de hükümet güçleriyle muhalifler arasında 22 aydır devam eden çatışmalarda 60 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

PAYLAŞ tw fb gp

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro