eposta yazdır zoom+ zoom-

Emekli vekiller şok oldu! Duyan Meclis'e koştu

Emekli vekiller şok oldu! Duyan Meclis'e koştu

SGK, 21. Dönem DSP Edirne Milletvekili Ali Ahmet Ertürk’e 500 bin TL’lik borç çıkarınca, 3 binin üzerindeki emekli milletvekilini korku sardı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 19-05-2015 04:45 - Güncelleme: 25-10-2015 03:18

TBMM Başkanı Cemil çiçek’in geçtiğimiz hafta milletvekillerine emeklilik maaşı başta olmak üzere özlük haklarına ilişkin gönderdiği yazının perde arkasında, bir emekli vekilin yaşadığı maaş şokunun yattığı ortaya çıktı.

Milliyet'in haberine göre, TBMM yetkililerinden alınan bilgiye göre, 21. Dönem DSP Edirne Milletvekilli Ertürk, okuduğu tıp fakültesinin ardından ihtisasını tamamlamak için doktorluğa döndü. Uzman psikyatr olarak Kars’ta mecburi hizmete başladı. Eşi de bir devlet kurumundaki avukatlık görevinden istifa ederek Kars’ın bir ilçesinde noterlik açtı. Ertürk ailesi Kars’ta yaşamını sürdürürken, SGK’dan gelen bir yazı ile sarsıldı.

8 BİN 190 TL ALIYORDU

Ertürk’e, 8 bin 190 TL milletvekili emekli maaşını alırken, aynı zamanda bir kamu kurumunda doktorluk yaparak maaş bağlandığını anımsatan SGK, bu durumun mevzuata aykırı olduğunu bu nedenle milletvekili maaşının kesildiğini bildirdi. SGK, 4 yıla yakın milletvekili maaşı alan Ertürk’e bugüne kadar aldığı maaşı da faiziyle birlikte geri ödemesi gerektiğini, bu amaçla kendisine çıkarılan yaklaşık 500 bin TL’lik borç için tebligat yapılacağını iletti.

SGK şokunu yaşayan Ertürk, doğruca TBMM’nin yolunu tuttu. Hem bürokrasi hem de TBMM Başkanı ile yaptığı görüşmede bu durumun nasıl düzeltileceğini sordu. Ertük, TBMM makamlarından, “Mevzuat açık, milletvekili emekliliği alan bir vekil kamuda çalışamaz. Meclis’in bu konuda yapacağı birşey yok.
Sorunun çözümü için ya yasal değişiklik yapılacak -ki Meclis kapalı ve böyle birşey aylar alır- ya da yargıya başvurabilirsiniz” yanıtını aldı. Ertürk’ün bu konuda kendisini uyaranın olmadığına ilişkin gerekçeleri de ikna edici olmadı.

AÇIĞA DÜŞMESİNLER DİYE UYARDIK

Ali Ahmet Ertürk’ün yaşadıkları üzerine emekli milletvekilleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yönetiminin kapısını çalarken, maaşı kesilen bazı milletvekillerinin de olduğu öğrenildi.
TBMM Başkanlığı ise geçtiğimiz hafta içinde özlük haklarına ilişkin kapsamlı bir bilgilendirme yazısı hazırlayarak bütün milletvekillerine gönderdi. Meclis yetkilileri Milliyet’e verdikleri bilgide şunları kaydetti:

“Eğer bir devlet kurumunda çalışıyorsa emekli vekilin maaşı kesiliyor.

AKADEMİK AYRINTI

Örneğin bir akademik unvana sahip milletvekili Ankara Hukuk’ta derse başlarsa maaşı kesilir, Vakıf Üniversitesi olan Başkent Hukuk’ta derse girerse kesilmez. Sayın Ertürk, bu detayı bilmeden gidip psikriyatri doktorluğuna başlamış Kars’ta. 500 bin TL’ye yakın borç çıkarmışlar, perişan olmuş. Bu türlü şeyler olduğu için milletvekili ve emekli vekillere bir yazı gönderdik. ‘Şu, şu kanuni yükümlülükleriniz var’ diye hatırlatma yaptık. Böyle açığa düşmesinler diye.”

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Emekli vekiller şok oldu! Duyan Meclis'e koştu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • baltacı mehmet 19 Mayıs 2015 11:14 ..bizden SGDP kesilirken Yüce Meclis nerdeydi,siz vatandaşın hakkını korumak için ordasınız...SGDP bi nevi haraçtır tamamen kaldırılmalıdır...üle Deli Demrul bile köprüden geçiş ücreti alıyodu,siz barabar yürüdüğümüz yoldan geçiş parası alıyonuz..

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro