eposta yazdır zoom+ zoom-

DSP o ruhtan vazgeçmeyecek

DSP o ruhtan vazgeçmeyecek

DSP Genel Başkanı Türker, Türkiye’nin Lozan ruhundan vazgeçmeyeceğini vurguladı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 30-07-2012 15:47 - Güncelleme: 25-10-2015 10:52

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Lozan Barış Anlaşması’nın 89. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcilerinin imzaladığı Lozan Barış Anlaşması'nın, Türk milletinin ulusal iradesi ve ulusal direnişinin simgesi olduğunu ifade eden Türker, ‘kayıtsız şartsız bağımsızlık’ talebinin siyasi ve hukuki alanda tescil edilmesinin, öncelikle Türkiye’nin bağımsız ve eşit bir devlet olarak uluslararası topluma kabul edilmesini sağladığını ifade etti. Türker mesajında şunları kaydetti:

"Lozan ile Misak-ı Milli hedeflerine çok büyük ölçüde ulaşan Türkiye, kapitülasyonların kaldırılması ile de güç kazanmıştır. Lozan Barış anlaşması, bu yönüyle de bir anlamda ‘ekonomik bağımsızlık’ belgesi olma niteliği taşımaktadır. Ekonomik bağımsızlığı olmayan bir ülkenin bağımsızlığından söz edilemez. Günümüzde Sevr’i yeniden hortlatmak isteyenler, ülkemize hem ekonomik hem de siyasal yönden saldırmakta, Türkiye’yi zayıflatmaya çalışmaktadır. Ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olarak Lozan Anlaşması’na imza atan Türkiye, dost ve müttefik bildiğimiz ülkelerin alttan alta oynadıkları oyunlara gelmeyecektir. Çünkü Türkiye Lozan ruhundan vazgeçmeyecektir. ‘Sıfır sorun’ ilkesiyle yola çıkan ancak ülkemizin uluslararası alanda prestijini zayıflatan iktidar, Lozan Barış Anlaşması’na gelinceye kadarki süreci ve sonra elde edilen zaferi dikkatle değerlendirmelidir.”

PAYLAŞ tw fb

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro