eposta yazdır zoom+ zoom-

Diyabet riski taşıyor musunuz? Diyabet nedir?

Diyabet riski taşıyor musunuz? Diyabet nedir?

Diyabet hastalarının sayısı her geçen gün artıyor. Peki neden? Diyabet hastalığı nedir ve diyabetin belirtileri nasıl gözlenir?

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-11-2014 00:03 - Güncelleme: 23-10-2015 16:12

Diyabet yani diğer adıyla şeker hastalığı oldukça yaygın bir hastalık olmasına rağmen diyabet hakkında neler biliyorsunuz? Diyabet nedir, diyabet belirtileri nelerdir, diyabet nasıl tedavi edilir?

İşte tüm bu soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.


Öncelikle Diyabet nedir sorusunun detaylı bir açıklamasıyla başlayalım. Ardından diyabet belirtileri başlığı altındaki belirtilere bakarak diyabet hastalığına yakalanma riskiniz olup olmadığını kıyaslayabilirsiniz.

DİYABET NEDİR?

Diyabet, kan şekeri yüksekliği ile seyreden bir metabolizma hastalığıdır. Ülkemizde yaklaşık 40 milyon diyabetli olduğu bilinmektedir.

Diyabetin nasıl bir hastalık olduğunu anlayabilmek için öncelikle insan vücudunun işlevlerini yerine getirirken gerekli olan enerjiyi nasıl sağlayacağını bilmek gerekir. İnsan vücudunun enerji ihtiyacı yiyeceklerdeki karbonhidrat (şeker), protein ve yağlardan sağlanır.

diyabet.jpg

Sindirim sisteminde parçalanarak kan dolaşımına geçen bu besin öğelerinin en önemlisi glukoz adı verilen basit şekerdir. Glukoz başta beyin olmak üzere vücuttaki tüm organların enerji kaynağıdır. Gülukozun enerji sağlayabilmesi için kan akımından ayrılarak vücut hücrelerinin içine girmesi gerekmektedir. Glukozun kanı terk ederek hücrelerin içine girmesini pankreas adı verilen organdan salgılanan insülin hormonu sağlamaktadır.

Pankreastan insülin hormonunun salgılanmasının azalması veya salgılanan insülinin yeterli etkiyi gösterememesi durumunda kan şekeri yükselerek diyabet ortaya çıkar.

Diyabeti sadece kan şekeri yüksekliği olarak düşünmek hastalığı çok basite almak olur. Çünkü diyabet, zamanında teşhis ve düzenli takip tedavi edilmezse birçok organda hastalıklara yol açar.

DİYABET BELİRTİLERİ

Yorgunluk, halsizlik

Ağız kuruluğu, susuzluk hissi, çok su içme

Sık idrar yapma

Yaraların geç iyileşmesi

diyabet2.jpg

Kuru ve kaşıntılı cilt

Sık enfeksiyon gelişmesi

Açlık hissi ve çok yemek yeme

Görme bulanıklığı

DİYABET HASTALARININ SAYISI ARTIYOR

Türkiye'de son 15 yılda diyabet hastası sayısının yaklaşık 3 katına çıktığı ve aynı dönemde yetişkin nüfusta diyabetin yüzde 90 oranında arttığı belirtildi.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada, diyabetin, pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da üretilen hormonun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren bir hastalık olduğu kaydedildi.

Diyabet hastalarının yediği besinlerden kana geçen şekeri kullanamadığı ve kan şekerinin yükseldiği anlatılarak, şöyle denildi:

"İnsülin hormonlarının eksikliği sonucu ortaya çıkan Tip 1 diyabet, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıktığı için 'Juvenil diyabet' adını da alır. Tip 1 diyabet, pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin zedelenmesi ile meydana gelmektedir. Hastalar, mutlak veya göreceli bir insülin yetersizliği olduğundan ömür boyu dışarıdan insülin hormonunu almak zorundandırlar. Tip 2 diyabet ise insüline bağımlı olmayan ya da erişkin diyabeti olarak da adlandırılır.

diyabet3.jpg

En sık görülen form, Tip 2 olup ana sebepleri obezite ve yetersiz fiziksel aktivitedir. Uluslararası Diyabet Federasyonunun tahminine göre dünyada 382 milyon yetişkin, diyabet hastasıdır. Son 15 yılda Türkiye'de diyabet hastası sayısı yaklaşık 3 katına çıkmış ve yapılan bir çalışmaya göre bu dönemde yetişkin nüfusta diyabetin yüzde 90 oranında arttığı gözlemlenmiştir."

Ailesinde diyabet olanlar, obezler, 4 kilogramdan daha ağır Bebek doğuran kadınlar ile stres altında yaşayanlarda diyabetin riskinin daha yüksek olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sık idrara çıkma, açlık hissi, çok su içme, cilt yaralarında geç iyileşme, ağız kuruluğu, sık sık enfeksiyon geçirme, kuru cilt, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi durumlar, Tip 2 diyabetin en önemli belirtileridir. Ağız kuruluğu, susama, çok ve sık idrar yapma, yorgunluk ve halsizlik, sık ve aşırı acıkma, istem dışı kilo kaybetme, bulantı, kusma, karın ağrısı, Bulanık görme ve ayaklarda hissizlik veya uyuşma, karıncalanma ise Tip 1 diyabetin belirtileri arasında yer alıyor."

Açıklamada, bir kişinin kan şekeri düzeyinin, normalden yüksek olmasına rağmen diyabet tanısı koymaya yeterli yükseklikte olmaması durumunda, söz konusu kişinin gizli şeker hastası olarak tanımlandığına işaret edilerek, "Diyabet Önleme Programına katılan bu hastaların yüzde 11'inde diyabet gelişmiştir. Bazı çalışmalar, gizli şeker hastası olan kişilerde 10 yıl içinde Tip 2 diyabetin geliştiğini saptamıştır" denildi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Diyabet riski taşıyor musunuz? Diyabet nedir? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro