SON DAKİKA

eposta yazdır zoom+ zoom-

Çocuklar okula gitsin diye dağın yamacı yarıldı

Çocuklar okula gitsin diye dağın yamacı yarıldı

VAN'ın Çatak ilçesinin dağlık bölgesindeki Toyga Mahallesi'nde her gün 3,5 kilometre yürüyerek okula gitmek zorunda kalan 30 öğrenci için dağın yamacı yarılarak okul alanı oluşturuldu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 18-10-2017 03:00 - Güncelleme: 18-10-2017 03:00

Van'ın Çatak ilçesinin dağlık bölgesindeki Toyga Mahallesi Samanlı Sokak'ta, bölgenin zorlu coğrafyasına rağmen okula gitmek için her gün 3,5 kilometre yürüyen öğrencilerin yaşadığı çile sona eriyor.

Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, yıllardır öğrencilerin yaşadığı sıkıntının giderilerek, evlerine yakın bölgede eğitim görmelerini sağlamak amacıyla yeni bir okul yapılması talimatı verdi.

Yapılan araştırmalar sonucu düz arazinin bulunmadığı bölgede 2 bin metre yükseklikte "Armut Tepesi" diye adlandırılan dağın yamacına okul yapılması kararı alındı.

Milli Eğitim Müdürlüğünden gelen mühendislerle bir derslik ve lojmanın yapılacağı alanı inceleyen Akgül, öğrencilerin daha sağlıklı ortamda eğitim almasını sağlamak amacıyla belediye imkanlarını da seferber etti.

Belediyenin iş makineleriyle bir aylık çalışma sonucu dağın yamacını yarıp, kayaları kıran belediye ekipleri, zemini düzelterek yeni okul için bin metrekarelik alan oluşturdu.

DAĞLARI DELİYORUZ

Akgül, zor coğrafyaya rağmen her gün yürüyerek okula gitmek zorunda kalan 30 öğrencinin yaşadığı sıkıntıyı gidermek için çaba gösterdiklerini söyledi.

Bölgenin zor koşullarına rağmen okumaya çalışan öğrencilerin yanında olduklarını vurgulayan Akgül, şunları dile getirdi:

"Çok zor bir coğrafyada yaşadıkları için öğrencilerimiz yürüyerek okula gitmek zorunda kalıyor. Ortaokul kısmı da yatılı kalıyor. Buraya ilkokul yapmayı planlıyoruz. Dağı yardık ve alan açtık. Çünkü burada coğrafyadan dolayı düz alan yok. Belediyenin kırıcısı bir ay çalışarak yeri açtı. Resmen dağı yardık, kayayı kırdık ve okul için alan açtık. Çocuklarımızın ailelerine en yakın yerde en zahmetsiz şekilde eğitim almasını istiyoruz. Bu sene projesini hazırladık. Önümüzdeki yıl okulumuzu tamamlayarak öğrencilerimizi çektikleri zahmetten kurtaracağız. Burası kışın kurtların indiği bir bölge. Çocukların can güvenliği de risk altındaydı. Bunların tespitlerini yaptık ve Milli Eğitim Müdürlüğüyle birlikte değerlendirdik. Proje tamamlandı, bu sene okulun ihalesini yapacağız."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Çocuklar okula gitsin diye dağın yamacı yarıldı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro