eposta yazdır zoom+ zoom-

Bir anketin güvenilir olup olmadığı nasıl anlaşılır?..

Bir anketin güvenilir olup olmadığı nasıl anlaşılır?..

24 Haziran seçimleri yaklaşırken anket şirketleri de yaptıkları araştırmaların sonuçlarını peş peşe açıklıyor... Bazı anketler birbiriyle taban tabana zıt sonuçlar veriyor? Peki ama neden?.. Bir anketin güvenilir olup olmadığı nasıl anlaşılır?..

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 07-06-2018 08:29 - Güncelleme: 07-06-2018 09:37

MHP lideri Devlet Bahçeli, dün yaptığı açıklamada seçimler öncesi anketlerini açıklayan şirketlerin partisini küçük göstermeye çalıştığını iddia ederek "Şerefsiz bir kumpasın aracı olan kiralık anket şirketleri ne söylerse söylesin, MHP okyanusları aşa aşa geliyor, her geçen gün yükseliyor" dedi. Anket şirketlerinin güvenilirliği tekrar tartışma konusu oldu. Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, bir anketin güvenilir olup olmadığının nasıl anlaşılacağını yazdı...

'Birinci turda iş biter' deniliyorsa... O ankete... Azıcık da olsa mesafe koyun" diyen Ahmet Hakan, "Eğer bir ankette…Recep Tayyip Erdoğan’ın oyları… Yüzde 40’ın altında gösteriliyorsa… O anketten… Anında yüz çevirin" tavsiyesinde bulundu. 

İşte Ahmet Hakan'a göre bir anketin güvenilir olup olmadığını anlamanın püf noktaları...

O ANKETLERİN YÜZÜNE BİLE BAKMAYIN...

Eğer bir ankette… Meral Akşener ile Muharrem İnce’nin oyları, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun oyunun altında kalıyorsa… O ankete dönüp de bakmayın bile!
*
Eğer bir ankette… Recep Tayyip Erdoğan’ın oyları… Yüzde 40’ın altında gösteriliyorsa… O anketten… Anında yüz çevirin.
*
Eğer bir ankette… Muharrem İnce’nin oyu… CHP’nin yüzde 25’inin bile altında gösteriliyorsa… O ankete çöp muamelesi yapın!
*
Eğer bir ankette… Erdoğan’ın oyu, geçen Cumhurbaşkanlığı seçiminin bile çok ama çok üstünde gösteriliyorsa… O ankete… En azından büyük bir kuşkuyla yaklaşın!
*
Eğer bir ankette… Muharrem İnce yüzde 20’nin altında, Meral Akşener yüzde 10’un altında gösteriliyorsa… O ankete… Burun kıvırın!
*
Eğer bir ankette… Çok kesin, çok net, çok gür bir seda ile… “Birinci turda iş biter” deniliyorsa… O ankete… Azıcık da olsa mesafe koyun!
*
Eğer bir ankette… HDP yüzde 7 bile alamıyorsa… Saadet binde 3 bile alamıyorsa… O anketten… Hemen uzak durun!

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Bir anketin güvenilir olup olmadığı nasıl anlaşılır?.. haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR21 YORUM
  • Unjapanli memo 07 Haziran 2018 12:30 Ahmet yazmakla mùrekkep bitmez.yaz.yaz

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Ahmet Hakan Coşkun
AHMET HAKAN COŞKUN KİMDİR?

Ahmet Hakan Coşkun ismini Türkiye Kanal 7'deki anchormanlik dönemiyle tanıdı. Hürriyet Gazetesi'ne transfer olunca bilinirliğini daha artıran Ahmet Hakan, aslen Yozgatlı. 1967 yılında Yozgat'da dünyaya gelen Ahmet Hakan'ın babası

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro