eposta yazdır zoom+ zoom-

Beyaz Saray'dan şok referandum sonucu açıklaması

Beyaz Saray'dan şok referandum sonucu açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, referandum sonucunu kabul etmediklerini AGİT raporunu bekleyeceklerini söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-04-2017 09:54 - Güncelleme: 20-04-2017 09:54

16 Nisan referandumunun ardından Cumuhurbaşkanı Erdoğan’ı ilk tebrik eden Batılı ülke olan ABD, medyada çıkan olumsuz haberlerin ardından geri adım attı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, Trump’ın Erdoğan’ı bölgesel konuları görüşmek için aradığını, bunun oylama sonucunu kabul ettikleri anlamına gelmediğini söyledi.

MEDYAYA OLUMLU YANSIMIŞTI AMA

Türkiye’de pazar günü yapılan halk oylamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayan ilk Batılı lider, ABD Başkanı Donald Trump oldu. Erdoğan’ı oylamadan çıkan ‘Evet’ sonucu dolayısıyla tebrik eden Trump, Cumhurbaşkanı’nın kampanyasını yakından takip ettiğini ve çok iyi bir kampanya yürüttüğünü söyledi. Trump, Erdoğan’a “Dostluğumuzu önemsiyorum, beraber yapacağımız birçok önemli iş var” dedi. Görüşmede Suriye’deki durum ve PKK ile mücadele konuları da gündeme geldi.

Bu görüşmeye ilişkin haberler, Amerikan medyasına olumsuz şekilde yansıdı. New York Times gazetesi, internet sitesinde Trump’ın, ‘Türkiye’nin demokratik kurumlarını aşındıran’ oylama sonucunun ardından Erdoğan’ı tebrik ettiğini yazdı. Washington Post ise “Trump, tartışmalı referandumun ardından Erdoğan’ı tebrik” etti ifadesini kullandı, görüşmede muhalefetin oylamayla ilgili iddialarına değinilmediğini belirtti.

Beyaz Saray sözcülerinden Sarah Huckabee Sanders’ın, ABD Başkanlık uçağı Air Force One’da düzenlediği basın toplantısında Trump-Erdoğan görüşmesi de gazetecilerin sorularıyla gündeme geldi.

PKK SEMPATİZANLARIYLA DOLU AGİT HEYETİNİN RAPORU BEKLENECEK

Sanders, basın mensuplarına verdiği yanıtlarda söz konusu telefon görüşmesinin, ABD’nin Türkiye’deki referandum sonuçlarını kabul ettiği anlamına gelmediğini söyledi. Sanders, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın konuyla ilgilendiğini belirtti, kurumu ‘bu konunun altın standardı’ olarak niteledi. Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı, sonuçlar hakkında yorum yapmak için AGİT raporunu bekleyeceklerini bildirmişti.

TRUMP-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNDE TEMEL ÖNCELİK

Sanders, görüşmedeki temel önceliğin, Suriye meselesi gibi iki ülkenin ortak çıkarını oluşturan konularda görüş alışverişinde bulunmak olduğunu ifade etti. Sanders, bir gazetecinin “Bu oylamanın ardından Başkan Trump Türkiye’de demokrasinin geleceğinden endişeli mi?” sorusuna ise “Demokrasiyi teşvik etmek istiyoruz. Yapılan arama da Türkiye’yi demokrasiden uzaklaştırmak için değildi” yanıtını verdi.

ABD BAŞKANININ İLK GÖREVİ ÜLKESİNİN GÜVENLİĞİNİ KORUMAK

Sanders ayrıca ABD Başkanı’nın ilk görevinin, ülkesinin güvenliğini sağlamak olduğunu söyledi, Trump’ın Türkiye ve başka ülkelerle işbirliği yaparken bunu göz önünde bulunduracağını belirtti.

AGİT üyelerinin skandal fotoğrafları çıktı

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Beyaz Saray'dan şok referandum sonucu açıklaması haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • Misafir 21 Nisan 2017 21:17 Yapılmak istenen şey tam bir kalleşlik. türk milleti için ise tramp denen zatın dediği de çok tııın!.. Hastuuur, herkes işine lütfen! Niyetiniz bozuk ve Türk Milletini güya üzmek. Allah şerrinizden milletimizi ve tüm Müslümanları ve ülkemizi muhafaza eylesin!. Biz de nöbetimizin farkında ve şuurundayız. Bakalım ne bekliyorsunuz, biz de mevzimizde bekleyenlerdeniz.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro