09 Ekim 2015
 • İstanbul
  20°C

   
 • Ankara
  21°C

   
 • İzmir
  26°C

   
Piyasalar
 • USD2,90
 • EURO3,27
 • ALTIN719,00
 • BIST 10078661,03

GÜNDEM

Güncelleme :12-02-2011 19:02|Haber Tarihi :11-02-2011 21:100 Yorum

Balyoz davasında 163 sanık için tutuklama kararı çıktı, subaylar salonda direnişe geçti

Balyoz davasında 163 sanık için tutuklama kararı çıktı, subaylar salonda direnişe geçti Balyoz davasında 163 sanık için tutuklama kararı çıktı, subaylar salonda direnişe geçti Balyoz davasında 163 sanık için tutuklama kararı çıktı, subaylar salonda direnişe geçti

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmada 163 sanık için tutuklama kararı çıktı. Sanık generaller üst rütbeli subay gelene dek teslime direndiler. Sanık ve yakınları harbiye marşını okudu.

50 generalin de aralarında bulunduğu 163 muvazzaf ve emekli askerin, “kuvvetli suç şüphesi”, “delillerin henüz tam olarak toplanamamış olması”, “sanıkların konumları itibariyle delillere etki yapma ihtimali”, “adli kontrol hükümlerinin suç şüphesi olmayacağı” gerekçesiyle tutuklanmasına karar verildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği tutuklama kararının temelini 'Sakal, Suga, Oraj ve Çarşaf Eylem Planlarının 2003'teki Balyoz Plan Semineri'nde ele alındığını gösteren belge oluşturdu.

TUTUKLAMA KARARI ÇIKAN BAZI KOMUTANLAR HASTANELİK OLDU... OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

BALYOZ DAVASI SANIKLARI YOL KAPATTI. GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYINIZ

SANIKLAR CEZAEVİNE BÖYLE GÖTÜRÜLDÜLER

BALYOZ DAVASI SANIKLARININ TAM LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

KOMUTANLARI TUTUKLATAN ŞOK BELGELERHARBİYE MARŞINI OKUDULAR

Bunun üzerine salonda bulunan sanık yakınları “Adalet istiyoruz” diye bağırdı. Daha sonra tutuklanan askerler ve yakınları hep bir ağızdan Harbiye ve Deniz Harp Okulu marşını söylediler. Tutuklu yakınlarından bazıları gözyaşlarını tutamayarak fenalaştı. Tepkiler üzerine Başkan Diken, salonun boşaltılmasını istedi.

KARAR OKUNURKEN SANIKLAR VE AVUKATLARI AYAĞA KALKMADI

Bunun üzerine sanık avukatları, "Tutuklama kararı verecekseniz bize de tutuklama kararına karşı diyeceğimizi sormak için ayrıca konuşma izni vermek zorundasınız." diye itirazda bulundu. Ancak Başkan Ömer Diken, duruşmanın bittiğini ve ara kararın okunacağını açıkladı. Avukatların, "Savunma makamı yok sayılmaktadır." şeklindeki ikinci itirazı üzerine Başkan Diken, "Savunma makamına yeteri kadar süre verilmiştir." ifadesini kullandı. Bunun üzerine avukatlar arasından, "Madem öyle, dışarı çıkalım." diyenler olsa da sessiz bir şekilde kararı dinlemeyi tercih ettiler. Ancak kararın okunması sırasında sanıklar ile avukatlarının ayağa kalkmaları gerektiği halde kimsenin ayağa kalkmadığı dikkat çekti.

29 SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Genel Kurmay Özel Harp Dairesi Başkanı emekli Korgeneral Engin Alan, Süha Tanyeri, Feyyaz Öğütçü, Mehmet Otuzbiroğlu, Şükrü Sarıışık, Kadir Sağdıç'ın da aralarında bulunduğu 133 sanık hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.
Duruşmaya katılmayan sanıklar eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Nejat Bek ve Orgeneral Ergin Saygun'un da aralarında bulunduğu 29 sanık hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Ayrıca yine duruşmaya katılmayan başka suçtan tutuklu sanık Albay Dursun Çiçek'in de tutuklama kararı yüzüne okunması için tutuklu bulunduğu cezaevi aracılığıyla mahkemede hazır edilmesine karar verildi.
Mahkeme tutuklama kararına, delillerin henüz toplanmamış olması, kuvvetli suç şüphesi, adli kontrol hükümlerinin suç şüphesi karşısında yeterli olmayacağı, delilleri karartma ihtimali ile CMK 100 maddesindeki katalog suçlardan olmasını gerekçe olarak gösterdi.

GÜVENLİK TEDBİRİ ARTIRILDI

Kararın okunmasının ardından izleyici bölümünde bulunan sanık yakınları verilen kararı alkışlarla protesto etti. Sanık yakınlarından "Çocuklarınıza iyi sarılın bu gece" diye bağırdılar. Sanık yakınlarının protesto içerikli bağırmalarının ardından sanık bölümünden önce koro halinde Harbiye Marşı, ardından da Deniz Harp Okulu Marşı okundu. Duruşmanın görüldüğü salonda jandarma astsubay ve uzman çavuşlarından oluşan yaklaşık 30 kişi güvenlik için takviye edildi. İlçe, tabur ve cezaevi komutanlarının da kadrosuyla birlikte duruşma salonunda sanıkların kaçma ihtimaline karşı güvenlik önlemi aldıkları gözlendi. Duruşmanın görüldüğü binaya girişler yasaklanırken, dışarı çıkan kişilerin de tekrar girişlerine izin verilmedi.

'KORGENERALİ ANCAK ORGENERAL TESLİM ALABİLİR, SİZE VERMEYİZ'

Duruşma salonunda hakkında tutuklanması istenenler, aralarında Korgereral rütbesinde asker bulunduğunu belirtilerek "Size onu teslim etmeyiz. Buraya onu teslim almak için Orgeneral gelecek." dedi. Yaklaşık yarım saat beklenildikten sonra duruşma salonunun da kapısı kapatıldı. Adliyede gergin bekleyiş sürerken sanıklar ile bazı yakınlarının da bulunduğu duruşma salonunda ne olup bittiği konusunda bilgi alınamıyor. 

SANIKLAR SİLİVRİ CEZAEVİNDE

''Balyoz Planı'' davasının dünkü duruşmasında haklarında tutuklama kararı verilen emekli asker sanıklar, Silivri Cezaevine konuldu. Aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in de bulunduğu emekli asker sanıklar, saat 00.30 sıralarında sağlık kontrolü için Silivri Devlet Hastanesine götürüldü. Sağlık kontrolleri yaklaşık 5 saatte tamamlanan emekli asker sanıklar, daha sonra Silivri Cezaevine gönderildi.

ÇETİN DOĞAN PAZARTESİ GELİYOR

Emekli Orgeneral Çetin Doğan Pazartesi günü teslim olacak. Öte yandan hakkında yakalama kararı verilen 29 sanıktan 7 muvazzaf asker adliyeye getirilidi.Haberi Yazdır
 
   
   Bu elma her derde deva!
   Bu düğün fotoğrafları yok artık dedirttiyor!
   MİZAH09 Ekim 2015979 Kez İzlendi!
   Bu düğün fotoğrafları yok artık dedirttiyor!Tüm zamanların en kötü düğün fotoğraflarına göz atmaya ne dersiniz? İşte en komik düğün fotoğrafları...
   Zehir gibi zihne sahip liseli gençler!
   MİZAH09 Ekim 201511333 Kez İzlendi!
   Zehir gibi zihne sahip liseli gençler!Zehir gibi zihne sahip liseli gençlerin türettiği 19 yaratıcı sınıf ismi.
   En anlamlı Cuma mesajları
   GÜNCEL09 Ekim 2015
   En anlamlı Cuma mesajları3825 Kez İzlendi!
   Okul başarısını artıracak besinler
   SAĞLIK08 Ekim 2015
   Okul başarısını artıracak besinler2595 Kez İzlendi!
   Göz rengine göre karakter analizi
   GÜNCEL08 Ekim 2015
   Göz rengine göre karakter analizi4414 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...