eposta yazdır zoom+ zoom-

Antarktika’da Azerbaycan büyüklüğünde bir delik ortaya çıktı

Antarktika’da Azerbaycan büyüklüğünde bir delik ortaya çıktı

KANADA'nın, Toronto Üniversitesi’nden bilim insanları Anktarktika’da alanı Azerbaycan yüzölçümüyle kıyaslanabilecek büyüklükte olan bir delik meydana geldiğini açıkladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 13-10-2017 02:10 - Güncelleme: 13-10-2017 02:10

KANADA'nın, Toronto Üniversitesi’nden bilim insanları Anktarktika’da alanı Azerbaycan  yüzölçümüyle kıyaslanabilecek büyüklükte olan bir delik meydana geldiğini açıkladı.

Toronto Üniversitesi’nden atmosferik fizikçi Prof. Dr. Kent Moore, “Sanki buzda bir delik açılmış gibi” dedi.

Bu tür delikler genelde Antarktika’nın kıyı bölgelerinde meydana geldiği biliniyor. Ancak bu kez söz konusu deliğin buz kenarından yüzlerce kilometre uzaklıkta ‘sebebi bilinmeyen süreçler’ nedeniyle ortaya çıktığı belirtiliyor. Moore, “Eğer uydumuz olmasaydı bu deliğin orada meydana geldiğini öğrenemezdik” diye kaydetti.

O DELİK GERİ DÖNDÜ

Aynı bölgede 1970’li yıllarda benzer deliğin açıldığını ama teknik yetersizlik yüzünden bilim insanların gereken araştırma yapamadığını belirten Moore, “Şimdi bu delik geri döndü” diye ekledi.

Moore ve meslektaşları, uydular ve robotların yardımıyla, 1970’li yıllarda kafaları kurcalayan sorulara yanıt bulmaya çalışacak. Bilim insanı, bu sefer daha fazla veriye sahip olduklarını söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Antarktika’da Azerbaycan büyüklüğünde bir delik ortaya çıktı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro