eposta yazdır zoom+ zoom-

Anneler günü ne zaman kısa ve anlamlı şiirler sayfası-2018

Anneler günü ne zaman kısa ve anlamlı şiirler sayfası-2018

Anneler günü ne zaman 2018, anneler günü hangi güne denk geliyor aramaları son günlerde çoğaldı. Hayatımızın merkezi, en değerli varlığımız olan annelerimizin bu özel gününü her mayıs ayının ikinci haftası pazar günü kutluyoruz. Yani bu sene anneler günü 13 Mayıs pazar gününe denk geliyor. En güzel ve en duygusal anneler günü şiirleri haberimizde.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 16-04-2018 08:30 - Güncelleme: 16-04-2018 08:30

Anneler günü ne zaman 2018, hangi gün kutlanacak sorularının cevabını hazırladık. Her yıl mayıs ayının ikinci haftası pazar günü kutlanan anneler günü, 2018 yılında13 Mayıs pazar günü kutlanacak. Hayatımızın en değerli ve özel varlığı olan annelerimiz için en güzel şiileri sizler için bir araya getirdik. Anneler günü hediyenizin içine yazacağınız bir şiirle, annenizi daha mutlu edebilirsiniz.

ANNELER GÜNÜ TARİHİ: Anneler Günü ilk olarak Mayıs 1864’de doğan Anna Marie Jarvis Amerikada Batı Virginia’da öğretmenlik yaptığı sırada 9 Mayıs 1905’te annesini kaybetmesi ile ortaya çıkmıştır. Anesinin ölümünden iki yıl sonra, 1907 yılında annesinin ölüm yıl dönümünde yakın arkadaşlarına her yıl Anneler Günü adı altında ülke çapında kutlama yapılması önerisinde bulunmuş ve 10 Mayıs 1908’de ilk anneler günü Grafton’da 407 çocuk ve annelerinin katılımıyla kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ilk önce ABD’de daha sonra ise tüm dünyaya yayılarak her yıl 5 Mayıs da Anneler Günü kutlanmaktadır.

Türkiye’de ise Anneler Günü; Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri ile 5 Mayıs 1955 tarihinde mayıs ayının ikinci Pazar günü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ‘’Anneler Günü’’ olarak kutlanması kararı verilmiştir. Ayrıca Türkiye’de Anneler Gününde her yıl yılın annesi de seçilmektedir. 1955 yılında ilk kutlandığında yılın annesi olarak 93 Harbinde Rus işgaline karşı Erzurum’daki halk direnişinin simgesi hâline gelmiş olan Nene Hatun seçilmiştir.

ANNELER GÜNÜ ŞİİRLERİ

ANNEM

Annemi ben çok severim,
Melek annem, güzel annem,
Üzülmesin sakın derim
Melek annem, güzel annem.

İyi doğru sözler onda,
Şefkat dolu gözler onda,
Sevgi, ışık var yolunda,
Melek annem, güzel annem.

Anne yüzü ne asil yüz,
Anne gözü ne derin göz,
Anne özü, pırlanta öz,
Melek annem, güzel annem.

O gülerse çağlayanım,
O ağlarsa ağlayanım,
Ona gönül bağlayanım;
Melek annem, güzel annem

ANNE

Ağaç olsan
Dal olurum anne
Yaprak olurum
Sana gelirim

Deniz olsan
Sel olurum anne
Irmak olurum
Sana gelirim

Bahçe olsan
Gül olurum anne
Toprak olurum
Sana gelirim

Güneş olsan
Yol olurum anne
Bayrak olurum
Sana gelirim

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Anneler günü ne zaman kısa ve anlamlı şiirler sayfası-2018 haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro