eposta yazdır zoom+ zoom-

Ankara'da 'şarbon' karantinası! Brezilya'dan gelen kurbanlıklar...

Ankara'da 'şarbon' karantinası! Brezilya'dan gelen kurbanlıklar...

Et ve Süt Kurumu, Ankara'da özel sektöre ait bir işletmede şarbon hastalığının görülmesi üzerine firmanın karantinaya alındığını açıkladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 28-08-2018 09:24 - Güncelleme: 28-08-2018 09:39

ET ve Süt Kurumu’nun (ESK) kurbanlık hayvan olarak getirerek Gölbaşı ilçesinin bir mahallesine yakın bölgedeki özel çiftliğe yediemin olarak bıraktığı yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvandan 50’si telef oldu. Yapılan incelemenin ardından 'Bu mahallede şarbon hastalığı vardır' yazılı levha asılan çiftlik ve olduğu bölge, karantinaya alındı. Et ve Süt Kurumu, iddiaları doğruladı. 

HAYVANLAR ÖLMEYE BAŞLAYINCA... Gölbaşı'nın Günalan ve Ahiboz mahalleleri yakınlarındaki çiftlikte bulunan büyükbaş hayvanlar, geçen günlerde telef olmaya başladı. Çiftlikte araştırma yapan Gölbaşı Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, telef olan yaklaşık 50 büyükbaş hayvandan örnek alarak incelemeye gönderdi.

ÇİFTLİK KARANTİNAYA ALINDI... İncelemenin ardından çiftlik ve çevresi, şarbon hastalığı şüphesiyle karantinaya alındı. Çiftliğin girişine ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, 'Bu mahallede şarbon hastalığı vardır' yazılı levha asıldı. Maske ile çiftlik bölgesinde çalışan görevliler de hastalık olduğunu belirterek olay yerine gelen basın mensuplarını bölgeden uzaklaştırdı. 

BREZİLYA'DAN GETİRİLMİŞ... Et ve Süt Kurumu'na ait olduğu belirtilen yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvanın Brezilya'dan kurbanlık olarak Türkiye'ye getirildiği ve Gölbaşı'ndaki bir özel çiftliğe kira ödeyerek yediemine bıraktığı öğrenildi.

ET VE SÜT KURUMU DOĞRULADI... Et ve Süt Kurumu, Ankara'da özel sektöre ait bir işletmede şarbon hastalığının görülmesi üzerine firmanın karantinaya alındığını doğruladı. Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Ankara Gölbaşı'nda bulunan özel sektöre ait bir işletmeye Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilen 3 bin 959 adet büyükbaş kesimlik hayvan getirtildiği belirtildi. 

'ETLERİN PİYASAYA SÜRÜLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL'... Kesimi yapılan söz konusu hayvanların veteriner hekimler tarafından muayenesinin yapıldığının ifade edildiği açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Yapılan muayene sonucu numune alınarak Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsüne gönderilmiş ve sonuç anthrax (şarbon) yönünden pozitif çıkmıştır. Kesilen hayvanlara ait karkas etler Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü elemanları gözetiminde imha edilmiş, işletmeye karantina uygulanarak tüm giriş ve çıkışlar yasaklanmış, geriye kalan hayvanların aşılama işlemleri tamamlanmıştır. Söz konusu etlerin piyasaya sürülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Hastalığın çiftlik dışındaki başka hayvanlara bulaşmaması için de gerekli bütün tedbirler alınmış olup, endişe edecek bir durum bulunmamaktadır."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Ankara'da 'şarbon' karantinası! Brezilya'dan gelen kurbanlıklar... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • Huseyn Ciftci 28 Ağustos 2018 12:48 peki bunlar sınırdan(gümrükten) nasıl geçti? tam kurbanlık satışı başlamadan önce gümrükten geçirilip, satılmaktan vazgeçilerek çiftliğe terk edildiklerine göre hastalıklı oldukları belliydi (yoksa satarlardı, niye ellerinde kalsın? zaten kurbanlık olarak getirilmişler) bunların Gümrükten geçişine ve Ankara'nın dibine getirilmesine izin veren Gümrük Yetkilileri kimler? işin aslı nedir?

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro