HABER /  GÜNCEL

Zilhicce ne demek zilhicce ayı ne zaman başlıyor Diyanet takvimi

Zilhicce ne demek, Zilhicce ayı ne zaman başlıyor ve Zilhicce ayında nasıl ibadet edilir, orucu var mıdır soruları binlerce kişinin gündeminde. Hac ayı olarak da bilinen Zilhicce 2018 yılında 12 Ağustos pazar günü başladı. 10 gün süren Zilhicce ayının 8. ve 9. gününde Zilhicce orucu kimler tutamaz? Peki Zilhicce ayı orucu nasıl ve kaç gün tutulur?

Zilhicce ayı nedir, ne zaman başlar ve Zilhicce ayında nasıl ibadet edilir, oruç tutulması farz mıdır soruları binlerce müslümanın aklında. Hac ayı olarak da bilinen Zilhicce ayı 2018 yılında 12 Ağustos pazar günü başladı ve 10 gün sürecek. Zilhicce ayı boyunca yani 10 gün boyunca oruç tutmak gerekir, fazr değildir fakat yapılması sevap olan ibadetler arasındadır.  Zilhicce ayının 8.ve 9. gününde ise hacda olanlar oruç tutumaz. Çünkü hac ibadetini yaparken daha zinde ve canlı olmaları, öncesinde nâfile oruç tutmuş olmalarından hayırlıdır.

 ZİLHİCCE AYI NEDİR: Sözlükte “hac ayı” anlamındaki zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın zilkadeden sonra gelen son ayıdır. İslâm'dan önce Arab-ı bâide (Âd ve Semûd) döneminde “mesîl” ve “müsbil”, Arab-ı âribe devrinde ise “ne‘as” ve “bürek” şeklinde adlandırılıyordu.

Zilhicce isminin hicrî takvimde yer alan diğer ay adlarıyla birlikte Arab-ı müsta‘ribe döneminde kullanılmaya başlandığı kaydedilir. Câhiliye devrinde Araplar haram ayların ilki olan zilkade ile zilhicce ayında ticarî açıdan büyük önem taşıyan panayırlar (1-8 Zilhicce) ve özellikle Zülmecâz panayırını düzenler, bunların sona ermesiyle birlikte bu ayda hac ziyareti başlardı.

Zilhicce ıslâm'dan sonra da hac ibadetinin yerine getirildiği ay olmuştur. Bu ayın sekiz-on üçüncü günleri arasında ifa edilen hac menâsikinin mahiyeti, mekânı, vakti gibi hususlar dikkate alınarak adı geçen günler farklı şekillerde adlandırılmıştır. Hac menâsikinin ifasına başlandığı zilhiccenin sekizinci günü “terviye”, dokuzuncu günü “arefe” ismiyle anılır. Kurban bayramı zilhiccenin onuncu günü başlar ve dört gün devam eder.

ZİLHİCCE ORUCU NE ZAMAN TUTULUR: Zilhicce orucu, Zilhicce ayının başlamasıyla başlar 9. gün dahil olmak üzere oruç tutulur.

ZİLHİCCE'DE NE ZAMAN KİMLER ORUÇ TUTMAZ: Hacılar, oruç tuttukları takdirde güçsüz ve yorgun düşme ihtimalleri bulunduğu takdirde, zilhiccenin 8 ve 9. günleri olan "terviye" ve "arefe" günlerinde oruç tutmamalıdır. Çünkü hac ibadetini yaparken daha zinde ve canlı olmaları, öncesinde nâfile oruç tutmuş olmalarından hayırlıdır.

ZİLHİCCE AYI NE ZAMAN BİTİYOR: 12 Ağustos 2018 Pazar günü, Zilhicce ayının 1'inci günüdür. 21 Ağustos ise Zilhicce'nin 10 günü Kurban bayramıdır.

ÖNCEKİ HABERLER
YÖKDİL başvurusu son gün ne zaman online YÖKDİL ücreti ödeme
İBB 'den sürücülere uyarı!..
Ankara'da seferberlik! Mustafa Tuna açıkladı yıllık izinler kaldırıldı
Merkel'den Türkiye açıklaması dolar için konuştu ABD çok bozulacak
Bugün çok kritik Trump Türkiye tasarısını imzalayacak mı
2020 yaz tatili ne zaman başlıyor MEB okul tatilleri takvimi
Yorumlar