HABER /  GÜNCEL

Bugün çok kritik Trump Türkiye tasarısını imzalayacak mı

ABD Başkanı Donald Trump bu akşam saatlerinde savunma bütçe tasarısını imzalayacak. Tasarıda F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının geçici süreliğine durdurulması da yer alıyor.

ABD'nin 2019 yılı bütçesi savunma harcamaları yasa tasarısı ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanacak. Tasarı Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın imzasıyla yasal hale gelecek olan bütçe, Türkiye'ye F-35 satışına ve devrine sınırlama getiriyor.

RAPOR GELENE KADAR DURDURULACAK
Türkiye'nin F-35 programından tamamen çıkarılıp çıkarılmamasının değerlendirileceği rapor tamamlanana kadar F-35'lerin Türkiye'ye transferi durdurulacak. 

ABD Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı'na danışarak 90 gün içinde Türkiye ile ABD ilişkilerinin durumuna yönelik bir rapor hazırlayacak.  Raporda Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının iki ülke ilişkilerine etkisi ve F-35 yeni nesil savaş uçağı programından çıkarılmasının ABD sanayisi için yaratacağı sonuçların değerlendirilmesi bekleniyor. Bu rapor sunulmadıkça Türkiye'ye F-35 teslimatı yapılmayacak.

Tasarı, ABD Başkanı Trump'a Rusya'dan silah satın alıp ABD'den de askeri ekipman almak isteyen ülkelere yaptırım uygulama yetkisi de veriyor.

Dolar aniden fırladı saat 14.30'da 7 lirayı gördü euro 8 liranın eşiğinde sebebi de..

F 35 savaş uçaklarıyla ilgili bomba iddia! Pas tuttu...F 35 savaş uçaklarıyla ilgili bomba iddia! Pas tuttu...F 35 savaş uçaklarıyla ilgili bomba iddia! Pas tuttu...F 35 savaş uçaklarıyla ilgili bomba iddia! Pas tuttu...HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

ÖNCEKİ HABERLER
Bahçeli'den İyi Partili isme flaş çağrı: Partimize davet ediyoruz
65 yaş aylığı ödeme takvimi ilk ödeme kurbandan önce mi?
Dolar aniden fırladı saat 14.30'da 7 lirayı gördü euro 8 liranın eşiğinde sebebi de..
Kırıkkaleli işadamı 11 bin dolar ile yarım kilo altın bozdurdu
3 milyon dolar bozdurdu Türk lirasını öpüp kalbine koydu
Hz. Ömer cuma günü okuduğu dilek duası saat kaçta okunur?
Yorumlar 23 yorum