BIST 1.420
DOLAR 8,33
EURO 10,02
ALTIN 479,91
HABER /  GÜNCEL

Zarrab'ın kimliği mi değişiyor? Çok konuşulacak anlaşma ortaya çıktı

New York'ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada savcılığın tanığı olan iş adamı Rıza Zarrab'a savcılıkla işbirliğinden dolayı fiziksel bir zarar söz konusu olduğunda "Tanık Koruma Programı" kapsamında "kendisi, ailesi ve sevdiklerine yeni kimlik verilebileceği ve başka bir yere yerleştirilebilecekleri" ortaya çıktı.

Abone ol

Kendisine yöneltilen 7 suçlamayı da kabul ederek tanıklık yapmayı kabul eden Rıza Sarraf'ın savcılıkla yaptığı işbirliği anlaşmasının detayları ortaya çıktı. Anlaşmaya göre; "Sarraf'ın savcılıkla yaptığı dürüst işbirliği nedeniyle kendisi, ailesi ve sevdiklerine şiddet, güç ve tehdit uygulanabilir. İşbirliği sebebiyle fiziksel bir zarar söz konusu olduğunda savcılık, Sarraf'ın yazılı talebi üzerine kendisinin, ailesinin ve sevdiklerinin güvenliğini sağlamak için makul ve gerekli adımları atacak. Bu adımlar Tanık Koruma Programını içerebilir... Onaylandığı takdirde Sarraf,ailesi ve sevdiklerine yeni kimlik verilebilir ve başka bir yere yerleştirilebilirler"

Peki, dünkü duruşmada Reza Zarrab'ın çapraz sorgusunda neler yaşandı? İşte detaylar...

Kendisine yöneltilen 7 suçlamayı da kabul ederek tanıklık yapmayı  kabul eden Sarraf'ın savcılıkla yaptığı işbirliği anlaşmasının detayları mahkeme  kayıtlarına geçti.

ANLAŞMASINA BAĞLI KALDIĞI TAKDİRDE İFADESİNDEKİ HİÇBİR BİLGİ SARRAF'A KARŞI KULLANILMAYACAK

Mahkeme tarafından belirlenecek zararı yine mahkemenin belirleyeceği  plana göre ödeyeceği ifade edilen anlaşmada, Sarraf'ın işlediği suçlardan elde  ettiği tüm gelir ve mal varlıkları üzerindeki hakkını kaybedeceği belirtildi.

Sarraf'ın kendi ve başkalarının eylemlerinin tamamını dürüst bir şekilde anlatacağı, savcılık, FBI ve diğer bütün kurumlarla işbirliği yapacağı ve  katılması istenen toplantılarda hazır bulunacağı ifade edilen anlaşmada, Sarraf'ın talep edilen belge, kayıt ve delilleri savcılıkla paylaşacağı  kaydedildi.

Anlaşmada Sarraf'ın jüri üyeleri karşısında doğru ifade vereceği ve  bundan sonra hiçbir şekilde suç işlemeyeceği belirtilerek,  işbirliği anlaşmasına  bağlı kaldığı takdirde ifadesindeki hiçbir bilgininin ona karşı  kullanılmayacağına işaret edildi.

SARRAF, "TANIK KORUMA PROGRAMINA" ALINABİLİR

Anlaşmada, "Sarraf'ın savcılıkla yaptığı dürüst işbirliği nedeniyle  kendisi, ailesi ve sevdiklerine şiddet, güç ve tehdit uygulanabilir. İşbirliği  sebebiyle fiziksel bir zarar söz konusu olduğunda savcılık, Sarraf'ın yazılı  talebi üzerine kendisinin, ailesinin ve sevdiklerinin güvenliğini sağlamak için  makul ve gerekli adımları atacak. Bu adımlar Tanık Koruma Programını  içerebilir...Onaylandığı takdirde Sarraf, ailesi ve sevdiklerine yeni kimlik  verilebilir ve başka bir yere yerleştirilebilirler." denildi.

NE KADAR CEZA ALACAĞNA DAİR SÖZ VERİLMEMİŞ

Savcılığın Sarraf'a ne kadar ceza alacağına dair herhangi bir söz  vermediği ve cezasının mahkeme tarafından belirleneceği kaydedilen anlaşmada,  Sarraf işbirliği anlaşmasının yükümlülüklerini yerine getirirse savcılığın ceza  indirimi için mahkemeye "5K1.1" denilen bir mektup sunacağı ifade edildi.

Sarraf'ın suçlarının ve bu suçlar için istenen hapis cezalarının tek  tek sıralandığı anlaşmada, Sarraf'ın işlediği yedi suçun toplamda 130 yıl hapis cezası olduğu belirtildi.

Sarraf'ın yanlış ya da eksik ifade vermesi ya da anlaşma şartlarını ihlal etmesi durumunda tekrar yargılanacağı ifade edilen anlaşmada, ABD vatandaşı  olmadığı için sınır dışı edilme ihtimalinin de olduğuna dikkat çekildi.

ZARRAB GEÇEN YIL ABD'DE TUTUKLANMIŞTI

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para  aklamak gibi 6 ayrı suç atfedilen Sarraf geçen yıl mart ayında ABD'de  tutuklanmıştı.

Atilla ise 27 Mart'ta JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken  gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Hangi maddeleri postayla gönderemeyiz?
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Mali müşavirlere dev operasyon! 90 kişiye gözaltı kararı var
İsmail Küçükkaya bunu ilk kez yaptı izleyenler bile şoke oldu
TİM Zarrab'dan o ödülü geri almak istiyor! Ama nasıl olacak?
Ahmet Zeki Üçok'tan şok iddia! Makedonya ve Kosava'da...
Rusya'dan Kudüs açıklaması! İsrail'in başkenti...
’Kadına şiddet’ tartışmasında AK Partili başkandan skandal sözler
Firari folklorcüler nerede? Hangi örgütle bağlantılı?
Dolar yerinde durmuyor 6 Aralık 2017 dolar fiyatları
Yorumlar 3 yorum