BIST 1.345
DOLAR 8,36
EURO 10,11
ALTIN 478,18
HABER /  EKONOMİ

Yurt dışından ürün siparişlerine hükümetten bir hamle daha

Mayıs ayında, yurt dışından alınan 22 euro altındaki ürünlere vergi muafiyetinin kaldırılmasının ardından hükümetten ithalatı kısıtlamaya dönük bir hamle daha geldi. Alınan kararla, bir birey posta ve hızlı kargo yoluyla bir ayda yurt dışından en fazla 5 ürün, şirketler ise 5 adet numune sipariş edebilecek.

Abone ol

Gerçek ve tüzel kişilerin posta ve hızlı kargo yoluyla ithal edilen gönderilerine kısıtlama getiriliyor. Mayıs ayında yurt dışından alınan 22 euro’nun altındaki ürünlere vergi muafiyetinin kaldırılmasının ardından hükümetten ithalatı kısıtlamaya dönük bir hamle daha geldi.

Bir ayda en fazla 5 konşimentonun serbest dolaşımına izin verilecek. Alınan kararla, bir birey bir ayda yurt dışından en fazla 5 ürün, şirketler ise 5 adet numune sipariş edebilecek.

Karar 14 Temmuz'da yürürlüğe girecek

Karar Resmi Gazete'de yayımlanırken, karara konu olan 126. madde hızlı kargo firmaların yaptıkları kişisel eşya, önemli değeri olmayan eşya, numunelik eşya ile kitap ve basılı yayın gibi işlemleri kapsıyor. Karar 14 Temmuz'da yürürlüğe girecek.

Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği Başkanı Aslan Kut, söz konusu sınırlamanın ticari akışı olumsuz etkileyeceğini kaydederek herhangi bir sınırlama olmaması gerektiğini söyledi. Kut, bu konuyla ilgili taleplerini yetkililere ileteceklerini belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Gıda enflasyonuyla mücadelede alınacak önlemler
KKTC Başbakanı Ersin Tatar'dan AB'ye tepki: Bu yoldan dönüş yoktur
Fenerbahçe Alper Potuk'u verdi Deniz Türüç'ü aldı
Aynı günde iki genç kalplerine yenik düştü
Bolu'da operasyon! Radyoaktif madde Kaliforniyum ele geçirildi
92 yaşındaki kayınvalidesini sopayla dövdü! Serbest bırakıldı
Merkez Bankası kendi dijital para uygulamasını hayata geçirecek
Mehmet Özhaseki'den Ali Babacan yorumu: Hüsran olacak
Şanlıurfa Mersin ve Hatay'da S-400 hareketliliği
Sezai Temelli'den çok tartışılacak sözler: İlk adımı biz atalım
Yorumlar