BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,31
ALTIN 1.128,47
HABER /  DÜNYA

Yunanistan'dan BM'ye Türkiye notası

Yunanistan, Türkiye’nin Yunanistan 'kıta sahanlığı' içerisinde hidrokarbon arama çalışmalarına izin veren BM'ye nota verdi.

Abone ol

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Yunanistan kıta sahanlığı içerisinde araştırma yapılması için ruhsat verdiğini gerekçe göstererek, BM’ye bilgi vermeyi amaçlayan ‘sözlü nota’ (Note Verbala) verdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde bugün akşam saatlerinde yapılan duyuru ile BM’ye notanın dün gönderildiğini bildirildi. Bu girişimle “Ülkenin egemenlik haklarının ulusal, Deniz Hukuku ve özellikle BM’nin Deniz Hukuku Sözleşmesi (1982) çerçevesinde Yunan tezlerinin güvence altına alındığı” vurgulandı.

Tam olarak Türkiye’nin izinlerinin öğrenilmesinin ardından Yunan hükümetinin gerekli olan itirazları Türkiye’ye yaptığı hatırlatılan açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın dün BM nezdinde Türkiye’ye verdiği nota ile Yunanistan’ın BM’yi ve ilgili kurumlarını bilgilendirdiği, sözlü notanın “Law of the Sea Bulletin”de yayınlanacağı belirtildi.

Açıklamada Yunanistan’ın Türkiye ve bütün bölge ülkeleri ile uluslararası hukuk ve karşılıklı saygı temelinde ve özellikle de egemenlik hakları ve doğal zenginliklerin değerlendirilmesi konularında iyi ilişkiler arzuladığının altı çizildi.

Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos, bugün New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile bir araya gelecek. Görüşmede Makedonya isim sorunuyla ilgili müzakerelerin son durumu, Kıbrıs konusu, Güneydoğu Avrupa ve uluslararası konuların ele alınması bekleniyor. Avramopulos, Amerika’da Yunan diasporası ile de bir araya gelecek.