BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Kılıçdaroğlu'nun İmralı kredi şartları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İmralı sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Abone ol

İNTERNETHABER - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Siyaset Meydanı ’nda hükümeti İmralı kriterlerini sıraladı.

CHP lideri Erdoğan'a hitaben "Çözeceksen buyur çöz. Yarın bir şehit cenazesi gelirse herhalde başka yerde bir sorumlu aramayacağız" dedi.

İmralı 'ya gidecek BDP heyetini değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, çözüme ilişkin herkesin hem fikir olduğunu kaydederek, "Bu sürecin samimi olması gerekiyor. AKP hükümetinden önce de görüşmeler vardı. Ama bu görüşmeler kamuoyuna yansıtılmazdı. Rahmetli Ecevit ve Özal zamanında da bu görüşmeler yapılıyordu. Terörün bitmesini kim istemiyor?" dedi.

4 KRİTER

CHP'nin hükümete İmralı görüşmeleri için kredi açtığını belirten Kılıçdaroğlu bunun için 4 koşul öne sürdükleri belirtti. O koşulları da şöyle sıraladı;

"Bizim açtığımız kredi, bu ülkenin şehit analarına babalarınadır. 4 koşul öne sürdük.
*Samimi ve dürüst olun dedik.
*Kişisel bir ajandınız olmayacak dedik.
*Üçüncü koşulumuz, milletin kabul etmeyeceği angajmanların altına imza atmayacaksınız dedik. Hepimiz bazı noktalarda hassasız.
*Niye görüşüyorsunuz demiyoruz. Ne görüşüyorsunuz dedik"

YARIN ŞEHİT CENAZESİ GELİRSE...

Muhalefetin sürece ilişkin bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, "Bizim ülkemizde demokrasi sağlıklı değil. En hayati konuda, ben bildiğimi okurum. Buyur bildiğini oku diyoruz o zaman. Çözeceksen buyur çöz. Yarın bir şehit cenazesi gelirse, herhalde başka bir yerde sorumlu aramayacağız. Sorumlu olarak kimi arayacağız? Recep Tayyip Erdoğan doğrudan görüşmeyi yapan kişi kendisi. Bu işin sorumlusu sensin diyeceğiz. Bu kadar da net" dedi.