BIST 8.096
DOLAR 28,91
EURO 31,29
ALTIN 1.893,71
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Youtubeın oyun versiyonu

YouTube’dan ilham alan bir site oyun ustaları ve oyuncuları tek çatıda topluyor. Üstelik kullanıcılar gelir de elde edecek.

Abone ol

YouTube, şu anda internetteki en popüler video paylaşım sitesi. Yeni ekonominin son dönemde parlayan yıldızı. Üç genç tarafından Şubat 2005’te kuruldu. 100 milyonu aşkın video klip bulunuyor, aylık ziyaretçi sayısı 20 milyonu aşıyor. Kasım 2006’da Google, 1.65 milyar dolara siteyi satın aldı.

Bu arada YouTube’un başarısı yüzlerce siteye örnek oldu. Teknolojinin dev isimleri benzer içerikte siteler tasarladılar.

Ama bu girişimlerin ortak yönü hep 'video’ olduğundan, YouTube’a alternatif olmayı başaramadılar. Hatta, Google’ın YouTube’u satın almasının altında da bu sebep yatıyor.

2 bin 500 dolar ödül

YouTube’u içerik olarak değil ama sistem olarak örnek alan bir diğer site ise yavaş adımlarla da olsa yeni ekonomide adını duyurmaya başladı. Bu kez video dosyaları değil, oyunlar paylaşılıyor. Sitenin adı 'kongregate.com’.

Geçen yılın haziran ayında girişimin hayata geçirilmesi için 1 milyon dolar risk sermayesi bulundu. 2007’nin ocak ayıyla birlikte de site faal hale geldi.

Kongregate.com, bilgisayar oyunlarının ve oyuncularının buluşma noktası. İçerikte yer alan tüm oyunları oynamak ücretsiz. Bütün oyunlar online olarak oynanabiliyor. Kullanıcılan geliştirdikleri oyunları siteye yüklüyor, böylelikle başkalarının da bu oyunlardan yararlanması sağlanıyor.

Site aynen YouTube’da olduğu gibi, başkalarının sağladığı içerikten beslenen bir işleyişe sahip. Ancak YouTube’a göre önemli bir farklılığı var. Bu da siteye oyun yükleyenlerin elde edilen gelirden pay alabiliyor olması. En çok ilgi gören oyunlara aylık 2 bin 500 dolara varan ödül veriliyor. Ayrıca popüler oyunlar reklam gelirinden günlük olarak pay alıyor.

Sistemde 300 oyun var

Şu anda sitede 300’ü aşkın oyun var. Çoğu basit özelliklere sahip olsa da en azından 100’e yakını içerik ve tasarım olarak güçlü. Sitedeki en popüler oyun şu anda 'The Fancy Pants Adventures’.

Oyunun geliştiricisi 21 yaşında bir öğrenci, Brad Borne. Bu ay 2 bin 500 dolarlık ödüle en yakın isim olan Borne, birkaç aydır reklam gelirinden günlük 2 dolar pay aldığını söylüyor. Borne, sitenin daha da popüler olmasıyla birlikte gelirinin oldukça üst seviyeye çıkma beklentisini taşıyor.

Oyun geliştirme platformu

Sitede oyun sırasında kullanıcıların karşılıklı olarak mesajlaşması mümkün. Bunun yanı sıra kongremate’deki forum bölümünde oyun geliştiriciler karşılıklı olarak belirli konular üzerinde tartışabiliyor.

Oyunlar hakkında kullanıcı yorumları için özel bölüm de bulunuyor. Böylelikle farklı kullanıcıların birçok oyun hakkında yeni fikirler öne sürebilmesi ve oyundaki hataların hızla düzeltilebilmesi hedefleniyor.

İki kardeşin projesi

Kongregate.com’un kurucuları iki kardeş. Oyun üreticisi Electronic Arts’ta teknik işlerle uğraşan Jim Greer, böylesine bir projeye atılmak istediğinde Silikon Vadisi’ndeki yatırımcılarla görüşme yapar. Greer, YouTube’a farklı bir alternatif olmak için tasarlanan ve kullanıcılarla gelir paylaşımı modelini içeren bu sistem için yatırımcılardan 1 milyon dolar bulmayı başarır. Ardından da kız kardeşi Emily ile birlikte işe soyunur.

Kısa sürede sitenin yazılım ve tasarım mimarisini tamamlayan ikili, 2007 yılıyla birlikte siteyi hayata geçirir.

Milliyet