HABER /  DÜNYA

Yıllarca bir dehayı taşıyan tekerlekli sandalye 386 bin dolara satıldı

İngiliz astronom ve fizik profesörü Stephen Hawking’in kişisel eşyaları ölümünden sonra satışa çıkarıldı. Christie's Müzayede Evi'nde düzenlenen müzayede de Hawking’e ait satışa sunulan 22 eşya toplam 1,8 milyon dolara (9,8 milyon lira) satıldı

Geçtiğimiz mart ayında hayatını kaybeden İngiliz astronom ve fizik profesörü Stephen Hawking’in kişisel eşyaları satışa çıkarıldı. Christie's Müzayede Evi'nde düzenlenen müzayede de Hawking’e ait satışa sunulan 22 eşya toplam 1,8 milyon dolara (9,8 milyon lira) satıldı.

Hawking’in 1980 ve 1990’larda kullandığı tekerlekli sandalye 386 bin dolara, Hawking'in imzaladığı 'Genişleyen Evrenin Özellikleri' başlıklı doktora tezi 761 bin dolara alıcı buldu. Müzayededeki tekerli sandalyenin satışından elde edilen gelir, Stephen Hawking Vakfı ve Motor Nöron Hastalığı Birliği'ne gideceği açıklandı.

2 YIL ÖMRÜN VAR DEDİLER AMA..
İngiltere’nin Oxford şehrinde 1942 yılında doğan Stephen Hawking, Oxford Üniversitesini birincilikle bitirip Cambridge Üniversitesinde kozmoloji doktorası yaptı. Doktorlar, 1964 yılında Hawking'in iki ya da üç yıl ömrü kaldığını söylemesine rağmen Hawking evlenip 3 çocuk sahibi oldu. Hawking, geçirdiği soluk borusu ameliyatı nedeniyle yalnızca ses birleştirici cihazla konuşabilmesine rağmen 1988'de evren bilimi rehberi olan Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere kitabını yazdı.

ÖNCEKİ HABERLER
James Neihouse duyurdu! Türkiye üzerinden geçecek
Nicolas Maduro: Türkiye’yi seviyorum
Beyazıt'ta tramvay raydan çıktı
Dorukhan Toköz kimdir aslen nereli Beşiktaş'ın yeni yıldızı
ANKA ve T625'e güç verecek motorlar test edildi
2020 kandil günleri takvimi Diyanet yayınladı
Yorumlar