BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  EKONOMİ

Yıldız Holding'den New York Times haberine tekzip

ABD gazetesi New York Times'de çıkan bir haberde Ülker'in sahibi Yıldız Holding'in hissetelerini sattığı iddiası çıktı. Yıldız Holding haberi yalanladı.

Abone ol

Yıldız Holding, New York Times'ta yer alan haberde Yıldız Holding'in Londra'ya taşındığı söyleniyordu. "Türkiye'den yurt dışına göç" konulu haberde Murat Ülker'in "hisselerini Türk mahkemelerinin ulaşamayacağı bir yere taşıdığı" söyleniyordu. 

Ülker'in İngiltere'ye taşınmasıyla ilgili haberin ardından Yıldız Holding tarafından tekzip yayımlandı. Yıldız Holding'in tekzip metninde haberin gerçekleri yansıtmadığı belirtilerek "Yıldız Holding tüm dünyada 4 milyarlık coğrafyada operasyonları olan, 80 fabrikasının 55'i ve 60 bin çalışanın 45 bini Türkiye'de olan yüzde 100 Türk aile şirketidir. Yıldız Holding, Ülker, tüm markaları ve şirketleriyle Türkiye'de faaliyet göstermektedir' bilgisi verildi.

Yıldız Holding açıklamasında şöyle denildi:

-Bir kere daha belirtmek isteriz ki, Yıldız Holding merkezi Türkiye'de olan yüzde 100 Türk şirketidir ve sadece işine odaklı, global ticaretin gereklerini yerine getiren bir şirkettir. Kuruluşundan bu yana ülkesine, ülkesinin ekonomisine güvenen bir şirkettir ve bugün olduğu gibi, gelecekte de güvenmeye devam edecektir.

Dünyanın birçok ülkesinde operasyonu olan firmaların yaptığı gibi, Yıldız Holding çapında, 4 milyarlık coğrafyada faaliyet gösteren bir kurumun, Avrupa'da, Orta Asya'da, Ortadoğu'da, Uzakdoğu'da ve Amerika'da şirket ya da fabrika kurması ve satın alması kadar doğal bir şey olamaz. Tekraren belirtmek gerekir ki, tüm şirketlerimizin sahibi Türkiye'de yerleşik Yıldız Holding'dir.

Yıldız Holding'in yüzde 100 sahibi Ülker Ailesi'dir. Bu gerçeğe rağmen, yapılan ticari faaliyetlerin Türk mahkemelerinin yetki alanı dışına çıkma çabası olarak değerlendirilmesi en hafif tabiriyle art niyetli siyasi bir yorumdur ve hiçbir surette kabul edilemez."