BIST 10.768
DOLAR 32,93
EURO 35,40
ALTIN 2.463,48
HABER /  POLİTİKA

Yıldırım'dan Kıbrıs mesajı: Buradan ilan ediyorum

Başbakan Binali Yıldırım, Kıbrıs'ta Kıbrıs Barış Harekatının 43. yılı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Yıldırım'ın verdiği mesajların hedefinde Rum yönetimi vardı.

Abone ol

Başbakan Binali Yıldırım, Kıbrıs Barış Harekatının 43. yılı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

"RUM TARAFININ TEK YANLI ADIMLARI"

Yıldırım, törende yaptığı açıklamada, "Türkiye, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının işbirliği için bir fırsat olduğunu düşünmektedir ancak Rum tarafının tek yanlı adımları zamansız, tehlikeli ve çözümsüzlüğü teşvik eden özelliktedir." dedi. Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"KIBRIS TÜRK HALKININ YAŞAM SEVİYESİNİ İLERİYE GÖTÜRECEK İRADEYE SAHİP OLDUĞUMUZU BİR KEZ DAHA BURADAN İLAN EDİYORUM"

"Rum tarafının yıllardır devam eden uzlaşmaz, anlaşmaz siyasetinin bedelinin Kıbrıs Türk'üne ödetilmesi ciddi bir çelişki, büyük bir haksızlıktır. Bu sebeple Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız, dayanaksız kısıtlamalara son verecek adımlar artık vakit geçirilmeden atılmalıdır. Ancak ister bu yönde adım atılsın, isterse atılmasın, Kıbrıs Türk halkının yaşam seviyesini daha da ileriye götürecek kudret ve iradeye sahip olduğumuzu bir kez daha buradan ilan ediyorum."

"Son gelişmeler bir kez daha göstermiştir ki, Kıbrıs Türkü kaderine sahip çıkmaya muktedirdir, kendi geleceğinin kararını vermeye muktedirdir." diyen Başbakan Yıldırım, "Bu yolda yeni bir ruhla ve gayretle geleceğe, geleceğin başarılarına dört elle sarılmalı, eksikliklerimiz neyse süratle gidermeliyiz. Bu yolda Türkiye'nin tam desteği, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da aynı şekilde var olacaktır." ifadelerini kullandı.