BIST 2.394
DOLAR 15,96
EURO 16,74
ALTIN 931,63
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Yıldırım'dan İstanbul'a müjde üstüne müjde

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Kanal 7 ve Ülke TV ortak yayınında gazetecilerin sorularını cevapladı. Yıldırım, Beylikdüzü'ne metro müjdesi verdi terör belasının ülke gündeminden büyük ölçüde kalktığını söyledi.

Abone ol

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, her yıl 100 bin kişiye istihdam sağlayacak projelerinin olduğunu söyledi. Beylikdüzü'ne metro müjdesi de veren Yıldırım, İstanbullulara seslenerek herkesin sandığa gitmesi çağrısı yaptı.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Kanal 7 ve Ülke TV ortak yayınında, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet ve Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk’ün sorularını yanıtladı.

Başbakanlığı döneminde terör belasını milletin gündeminden çıkaracaklarını söylediğini hatırlatan Yıldırım, bunun büyük ölçüde başarıldığını ifade etti. PKK'nın artık eylem yapamaz hale geldiğini kaydeden Yıldırım şunları söyledi:

"Terör örgütü PKK'nın Kürtler diye bir sorunu yok. Kürtlerin PKK diye bir sorunu var. Gençleri dağa çıkaran onlar. Geleceğini çalan onlar. Bölge insanını gözünü kırpmadan öldüren onlar. Biz ne yaptık. 17 yıl boyunca bölgeye hep hizmet götürdük.

Taksim'deki ezan olayı

Umarım böyle bir şey olmamıştır. Eğer olsa bile bunun kabul edilecek bir yanı yoktur. Ezan bizim kutsalımızdır. Ezana karşı bir saygısızlık bu ülkede yapan varsa aklıyla zoru vardır.

Beylikdüzü'ne metro müjdesi

'Beylikdüzü'ne 170 KM uzunluğunda metro hat projemiz var. 5 yıl içinde faaliyete geçecek.'

"Belediyelerle ilgili yasaların elden geçirilmesi lazım"

İstanbul Türkiye'de toplanan vergilerin yarısını veriyor. İhracatının yüzde 45'ini tek başına yapıyor. Eğer İstanbul tek başına devlet olsa Avrupa'nın 13'üncü, dünyanın 41'inci büyük ülkesi olur. Türkiye'ye çok katma değer sağlıyor ama kendisine fazla pay gelmiyor. Belediyenin aldığı verdi yüzde 4,5. Belediyelerle ilgili yasaların elden geçirilmesi lazım. Hakkari ve Tunceli'yle aynu usüle tabi olmaması lazım.

"Milli gelir payının 350 milyar dolara çıkaracağız"

Peki ne yapmamız gerekiyor? İstanbul'da 25 yaş altı nüfus 4,5 milyon. Önemli bir insan kaynağı var. O halde biz hedef koyduk. Gelecek 5 yıldaki hedefimiz şu. İstanbul'un milli gelir içindeki payını 350 milyar dolara çıkaracağız. İhracattaki payını 125 milyar dolara çıkaracağız. En az 500 binin üzerinde istihdam oluşturacağız. Bunu yaptığımız zaman 10'un büyük ekonomi olacağız.

Vatandaş şikayet ediyorsa sizden umudu var demektir

Vatandaş şikayet ediyorsa hiç üzülmeyin mutlu olun asıl şikayet etmiyorsa üzülün. Eğer şikayet ediyorsa sizden umudu var eğer etmiyorsa sizden umudu kesmiş. Boşuna nefes tüketmek istemiyor.

Her yıl en az 100 bir kişiye istihdam

Her yıl en az 100 bin kişiye istihdam oluşturacak projelerimiz var.

"Günde 4 saat uyuyorum"

Binali Yıldırım, Acet'in günde kaç saat uyuyorsunuz sorusuna 'Günde 4 saat uyuyorum yetiyor.' cevabını verdi.

Seçilirseniz ilk yapacağınız şey nedir?

Daha önce bir televizyon programında da söyledim 10 saat bana müsaade edin yorgunluk gidereyim. Ondan sonra yapacağım ilk iş İstanbullulardan brifing almak olacak. Bunlar vakıflar olacak, esnaflar olacak, dernekler olacak.

"Vatandaşlarımdan ricam var"

Bütün İstanbullu hemşehrilerimden sandığa gitmelerini şehre sahip çıkmalarını özellikle sizin ekranınızdan bir kez daha hatırlatmak istiyorum."

ÖNCEKİ HABERLER
Nazlı Çiçek'ten acı haber geldi!
Nazlı Çiçek'ten acı haber geldi!
İran-Türkiye sınırında ortak operasyon yapılacak
İran-Türkiye sınırında ortak operasyon yapılacak
İstanbul Havalimanı 7 Nisan'da tam kapasiteye geçiyor
İstanbul Havalimanı 7 Nisan'da tam kapasiteye geçiyor
Afganistan'da Taliban saldırısı: 22 ölü
Afganistan'da Taliban saldırısı: 22 ölü
Şehit Temel'in cenazesi Trabzon'a götürüldü
Şehit Temel'in cenazesi Trabzon'a götürüldü
Giresun'da kar yağışı ulaşımı etkiliyor
Giresun'da kar yağışı ulaşımı etkiliyor
Kop Dağı'nda ulaşım kontrollü sağlanıyor
Kop Dağı'nda ulaşım kontrollü sağlanıyor
Dereye düşen küçük kız aranıyor
Dereye düşen küçük kız aranıyor
Kayserispor Başakşehir maçı golleri ve geniş özeti
Kayserispor Başakşehir maçı golleri ve geniş özeti
Süleyman Soylu'dan İmamoğlu'na sert sözler  'Karadeniz evladı PKK'ya uşak olmaz'
Süleyman Soylu'dan İmamoğlu'na sert sözler 'Karadeniz evladı PKK'ya uşak olmaz'