HABER / POLİTİKA

Yıldırım YPG görüşmesinin detaylarını anlattı

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere'de ABD Savunma Bakanı James Mattis ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını anlattı.

İNGİLTERE'deki görüşmede YPG'ye silah verilmesinden duyulan rahatsızlığı ileten Başbakan Binali Yıldırım, Mattis'in durumu açıklamakta zorlandığını aktardı.

"Bu bir seçim değil, bir mecburiyet..."

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Başbakan Binali Yıldırım'a, Rakka operasyonunda YPG ile hareket etme kararlarının gerekçesini bu sözlerle anlattı.

İngiltere'de Mattis ile görüşen Yıldırım, o görüşmenin ayrıntılarını, Londra'dan dönüş yolunda, uçakta gazetecilere anlattı.

Türkiye için PKK ile YPG'nin eşit olduğunu söyleyen Yıldırım, "Siz PKK’yı terör örgütü kabul ediyorsunuz, dolayısıyla öbürleri de bunun aynısı. Terör örgütüyle işbirliği yapıp başka terör örgütünü, DEAŞ’ı yok etmek ABD gibi NATO üyesi, Türkiye’nin müttefiki ülkeye yakışmaz. Bunu aynen söyledik. Zorlandı açıklamakta. 'Bu bir seçim değil, mecburiyettir' dedi" ifadelerini kullandı.

"PKK'NIN ELİNE GEÇEBİLİR"

Yıldırım, Matis'e ABD'nin YPG'ye ağır silah verme kararından duyulan rahatsızlığı da iletti, o silahların PKK'nın eline geçebileceğini belirtti.

SİLAHLARA TAKİP

Başbakan, Washington yönetiminin YPG'ye verilen silahlar için bir takip sistemi kuracağını söyledi. Yıldırım, şunları kaydetti:

ABD'YE: HALA ŞANSINIZ VAR

"Neticede terör örgütüne buradan da geçmeyeceğini nasıl garanti edeceksiniz? 'Takip edeceğiz, bir takip sistemi kuracağız, Rakka operasyonundan sonra da onların burada işi olmayacak ve işleri bitecek' dedi. Bu konunun Türkiye için çok önemli olduğunu, bunun ciddi bir sonuç doğuracağını söyledim. 'Hala şansınız var' dedim."

Yorumlar1 yorum