HABER /  EĞİTİM

Yeni müfredat MEB'den Atatürkçülük ve İnönü açıklaması

Yeni müfredata yönelik eleştirilerin Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin yanıt verdi.

Yeni müfredat MEB'den Atatürkçülük ve İnönü açıklaması

Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin güncellenen müfredattaki Atatürk ile ilgili kazanımların azalması konusundaki eleştiriler hakkında, "Sadece Atatürkçülük değil müfredattaki kazanım sayıları azaldı" dedi.

Tekin'in konuşmasından satır başları şöyle:

"2,5 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı'nda müfredatla ilgili tartışmalar sürüyor. Herkesin müfredatla ilgili sorunları vardı. Dünyada müfredat değişimi yaklaşık yedi yılda bir değişiyor.

Çok uzun bir müfredat geçmişimiz yok malesef. Kapsamlı bir müfredat değişimi 3'ü 5'i geçmiyor. Müfredatın güncellenmeye ihtiyacı vardı.

Bu sadece bakanlığın kendi düşüncesi değil. Anket çalışmasıyla şu sorulara cevap aradık; mevcut müfredatımız bilişsel boyutta yeterli midir, müfredatımız eleştirel düşünme becerilerini kazandırma konusunda yeterli midir, çocuklarımızın eğitimle öğrendiklerini güncel hayata uyarlama konusunda yeterli midir, müfredatımız ülkemizin temel referans değerlerine sahip çıkmada yeterli midir gibi.

Güncellemenin bir ihtiyaç olup olmadığı tamamen bilimsel ve akademiktir. 2 yıl boyunca bize gelen tüm önerileri dikkate aldık.

YENİ MÜFRETTA ATATÜRK YOK MU?

"Bu konuda bizi eleştirenlerin müfredatı tekrar gözden geçirmesini öneririm. Atatürk ile ilgili kazanımlar 80'di 77'ye düşmüş gibi eleştiriler var, bu eleştiler haklıdır, doğrudur. Ama şunu gözardı etmeyelim bizim çalışmalarımızın en önemli unsurlarından bir tanesi genel eğitim türündeki kazanımlar yüzde 30 oranında azaldı. Sadece Atatürkçülük değil bütün müfredattaki kazanımların sayıları azaldı."

"Atatürk'ün bağımsızlık ve vatan kavramı gibi kavramlar hala öğretiliyor. Demokrasinin ne olduğunu bilmeyen bir çocuğa Atatürk'ün vatan sevgisi demek çok ezberci ve suistimale hazır bir konudur. Biz birinci sınıftaki çocuğa Atatürk'le ilgili ne verirsek doğru olur, bunu pedagoglarla akademisyenlerle tartıştık, bundan sonra her sınıf seviyesindeki çocuğa kazanımlar çerçevesinde verdik. Her bir kavram çocuğun algı seviyesine göre müfredata yerleştirildi."

(Kazanımlar arasında artık İsmet İnönü'nün olmayacağı tartışması) "Daha önce verilip, şu an verilmeyen hiç bir İsmet İnönü başlığı yoktur. Kurtuluş Savaşı dönemi ve Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü'yü birbirinden ayrı tutmak gerekir."

Yorumlar