HABER /  DÜNYA

Yeni Kıbrıs haritaları çelik kasaya kilitlendi

Cenevre'de yapılan Kıbrıs müzakerelerinde sona gelindi. Her iki tarafın incelediği yeni Kıbrıs haritaları Birleşmiş Milletler'in çelik kasasına kilitlendi.

İsviçre'deki BM Cenevre Ofisi'nde devam eden Kıbrıs müzakerelerinde taraflar haritalarını sundu. Haritalar, iki tarafın harita uzmanlarının kontrollerinin ardından dün yerel saatle 19.50'de BM'nin çelik kasasına alınarak kilitlendi.

Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada Kıbrıs müzakerelerinde son aşamaya gelindiği duyruldu. Garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin katılımıyla bugün Cenevre'de Kıbrıs Konferansı'nın gerçekleştirileceği bildirildi. 

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Kıbrıs meselesine çözüm bulunması için Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin İyi Niyet Misyonu çerçevesinde sürdürülen çabalar son aşamasına gelmiştir. Bu kapsamda garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık ile Ada'daki iki tarafın katılımıyla Cenevre'de 12 Ocak 2017 tarihinde Kıbrıs Konferansı gerçekleştirilecektir” denildi.

Açıklamada konferansa katılmak üzere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Cenevre’ye gideceği duyuruldu.

Yorumlar 1 yorum