HABER /  GÜNCEL

Yarın okullar tatil mi 30 Nisan pazartesi MEB yeni tatil açıklaması

Yarın, yani 30 Nisan tatil mi, 1 Mayıs öncesi pazartesi günü okullar tatil mi Milli Eğitim Bakanlığı resmi açıklaması ne? 1 Mayıs İşçi Bayramı salı gününe denk geliyor ve o gün resmi tatil okullar kapalı. Peki 30 Nisan tatil mi? Eğer 30 Nisan pazartesi günü tatil olursa öğrenciler 4 günlük bir tatil yapmış olacak. MEB'den bu konu hakkında yazılı ya da sözlü bir beyan henüz yok. Gelişmeleri bizden takip edebilirsiniz.

Yarın okullar tatil mi 30 Nisan pazartesi MEB yeni tatil açıklaması

Yarın yani Pazartesi günü tatil mi, 30 Nisan okullar tatil mi, memurlar 30 Nisan'da idari izinli mi sayılacak soruları merak konusu oldu. Bilindiği üzere 1 Mayıs ülkemizdeki resmi tatillerden biri ve ülkemizde resmi tatillerde okullar, üniversiteler, bankalar, noterler ve PTT şubeleri kapalı olur. 1 Mayıs salı gününe denk geliyor ve o gün okullar tatil, memurlar resmi izinli olacak. Peki pazartesi günü okullar tatil olur mu, 30 Nisan okullar tatil olur mu? Bu konu hakkında resmi kaynaklardan henüz yazılı ya da sözlü bir açıklama yok. Gelişmeleri sizlere buradan aktaracağız.

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ: Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmi tatil olarak kabul edilen 1 Mayıs geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de resmi tatil olarak kutlanmış ve tatil yapılmıştı. Vatandaşlar şimdi ise 1 Mayıs'ın 2018 yılında tatil olup olmadığını merakla araştırıyor. Bu yıl da her yıl olduğu gibi 1 Mayıs 2018 tarihinde resmi tatil uygulaması geçerli olacak ve 1 Mayıs Salı günü okullar tatil olacak, kamu işçileri resmi tatil yapacak. Aynı zamanda özel sektörde de 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda şirketin isteğine göre tatil yapılmaktadır.

2018'DE KAÇ GÜN TATİL KALDI?

- Hafta sonuna gelen ilk resmi tatil 19 Mayıs'ta. Cumartesi gününe denk geldiği için çalışanlar için ekstra bir tatil fırsatı oluşturmayacak.

- Müslüman aleminin heyecanla beklediği 2018 Ramazan ayı 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü başlayacak, 16 Mayıs günü açılacak orucun sahuruna ise 15 Mayıs gecesi kalkılacak, Ramazan ayının bitişi ise 14 Haziran Perşembe akşamı olacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde yer alan dini günler takvimine göre Ramazan Bayramı, 15 Haziran'da kutlanmaya başlanacak ve üç gün sürecek

14 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi

15 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün

16 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün

17 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün

- 15 Temmuz tatili hafta sonuna denk geliyor. 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Pazar günü.

- 2017 yılındaki Kurban Bayramı 30 Ağustos ile birleştiği için 11 gün tatil yapma şansı bulan çalışan kesim, 2018'de de Kurban Bayramı'nda uzun bir tatil yapma şansına sahip olabilecek. Kurban Bayramı'nın arefesi 20 Ağustos Pazartesi gününe denk geliyor. Takip eden Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma ise resmi tatil. Dolayısıyla bu sene Kurban Bayramı'nda yine 9 günlük bir tatil gözüküyor.

20 AĞUSTOS 2018 PAZARTESİ - KURBAN BAYRAMI AREFESİ

21 AĞUSTOS 2018 SALI - KURBAN BAYRAMI 1. GÜN

22 AĞUSTOS 2018 ÇARŞAMBA - KURBAN BAYRAMI 2. GÜN

23 AĞUSTOS 2018 PERŞEMBE - KURBAN BAYRAMI 3. GÜN

24 AĞUSTOS 2018 CUMA - KURBAN BAYRAMI 4. GÜN

- 30 Ağustos Zafer Bayramı 2018 yılında Perşembe gününe denk geliyor. Sonraki Cuma gününü tatil olarak kullanabilecekler için yaz sonunda 4 günlük bir izin gözüküyor.

- Yılın son resmi tatili 29 Ekim bu kez Pazartesi günü. Dolayısıyla yine 3 günlük bir tatil gündemde olacak.

Yorumlar 1 yorum