HABER /  DÜNYA

Veliaht prensin Kudüs ihaneti gizli pazarlık ortaya çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in, Jared Kushner ve Yahudi lobisi ile yakın ilişkileri yeniden gündeme geldi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın kapalı kapılar ardında Kudüs pazarlığı yaptığı ortaya çıktı.

Her ne kadar Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı telefon görüşmesinde, “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının, barış müzakerelerine zarar vereceği ve bölgede gerginliği tırmandıracağı” uyarısında bulunduğu söylense de oğlu Muhammed bin Selman’ın kapalı kapılar ardında Kudüs pazarlığı yaptığı ortaya çıkmıştı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed

TRUMP'IN DAMADININ KOMİK BARIŞ PLANI
Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Ekim ayı sonunda Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile biraraya gelen Veliaht Prens, bir hafta sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı Riyad’a çağırarak yeni "Barış planı"nı sunmuştu.

FİLİSTİN'E BAŞKENT OLARAK ABU DİS KENTİ TEKLİF EDİLİYOR
Plana göre Kudüs tamamen İsrail’e bırakılırken, Kudüs’ün doğusundaki Abu Dis kenti, Filistin'in başkenti olarak teklif ediliyordu. Selman’ın teklife dair, Abbas'a “ya kabul et ya da istifa et” baskısında bulunduğu da konuya yakın kişilerce dile getirilmişti. BAE Veliaht Prensi Zayed’in de İsrail ve Washington’daki Yahudi lobisi ile derin ilişkileri bulunuyor. Zayed, Tel-Aviv’in bölgedeki çıkarlarına paralel uyguladığı politikalar ile dikkat çekiyor. Bu politikaların başında da Filistin meselesinin İsrail çıkarlarına uygun şekilde çözülmesi bulunuyor. BAE’nin Trump’ın Kudüs kararına ilişkin sessizliği de bu politika ile ilişkilendiriliyor.

Trump'ın damadı gaz verdi! İran-Suud savaşına doğru

Kudüs'ün önemi nedir? İsa'nın mezarı, Miraç ve Ağlama duvarıKudüs'ün önemi nedir? İsa'nın mezarı, Miraç ve Ağlama duvarıKudüs'ün önemi nedir? İsa'nın mezarı, Miraç ve Ağlama duvarıKudüs'ün önemi nedir? İsa'nın mezarı, Miraç ve Ağlama duvarıHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

ÖNCEKİ HABERLER
Birleşmiş Milletler'den flaş Kudüs kararı!
Rıza Zarrab çalışanlarının yakmak istediği evraklarda ne olduğu ortaya çıktı!
Fi yeni sezon Çi 4.yeni bölüm fragmanı Duru ve Deniz dudak dudağa
İstanbul'da doktor ve öğretmenlere FETÖ operasyonu!
Diriliş Ertuğrul 99.bölüm fragmanı neden yok yeni bölüm ne zaman?
2020 trafik cezaları listesi güncel zamlı ceza listesi
Yorumlar 25 yorum