BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,31
ALTIN 1.128,47
HABER /  GÜNCEL

Vedat Bilgin kimdir aslen nereli Sosyal Güvenlik yeni Bakanı hayatı

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına atanan Vedat Bilgin'in hayatı merak konusu oldu. Ankara milletvekili olarak meclise giren Vedat Bilgin aslen Bayburtlu ve 67 yaşında. Akademisyen ve yazar olan Vedat Bilgin evli ve 2 çocuk babası.

Abone ol

Kabine değişikliği ile Çalışam ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına atanan Vedat Bilgin'in hayatı merak konusu oldu. Zümrüt Zehra Selçuk'un yerine atanan Vedat Bilgin aslen Bayburtlu. Akademisyen ve yazar olan Vedat Bilgin üniversite ve modernleşme sorunu ile ilgili fikri ve bilimsel çalışmalar yapmıştır. 67 yaşında olan Vedat Bilgin  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak da görev yapmıştır. Vedat Bilgin evli ve iki çocuk babasıdır. 

Vedat Bilgin kimdir: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 22 Eylül 1954'te Bayburt'ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bayburt'ta tamamlayan Bilgin, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde "Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri" konusunda yüksek lisans çalışmasını, "Türkiye'de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci" adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi alanında doktorasını tamamlayan Bilgin, York Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Michigan Üniversitesinde "Orta Doğu Toplumlarında Modernleşme Sorunları" konulu uluslararası çalışmada yer aldı.

Vedat Bilgin, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde Öğretim Üyeliği, TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı görevlerinde de bulundu.

26. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili olan Bilgin, son olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği görevini yürütüyordu.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Vedat Bilgin, evli ve iki çocuk babası.