HABER /  GÜNCEL

Vatikan: BM'nin cinsel istismar raporu 'çarpıtılmış'

Vatikan’ı 'çocuklara cinsel istismara göz yummakla' suçlayan BM'ye Vatikan'dan yanıt geldi. Başpsikopos Tomasi, raporun 'çarptıldığını ve taraflı' olduğunu söyledi.

Vatikan: BM'nin cinsel istismar raporu 'çarpıtılmış'

Birleşmiş Milletler'in, rahiplerin çocuk istismarına göz yummakla suçladığı Vatikan'dan yanıt geldi.

BM'ye bağlı Çocuk Hakları Komitesi (CRC), Vatikan'ı çocuk istismarına izin veren yönetmelikleri 'sistematik olarak hayata geçirmekle' suçlamış, çocukları istismar eden veya istismar ettiğinden şüphelenilen rahiplerin 'derhal görevden alınması' çağrısında bulunmuştu.

BM'nin suçlamalarına yanıt veren Vatikan, "raporun çarpıtıldığını ve taraflı olduğunu" söyledi.

Komite, Vatikan’ın eşcinsellik, doğum kontrol yöntemleri ve kürtaj karşıtı tutumunu da sert bir

BBC'nin Roma'dan bildiren muhabiri Alan Johnston'un aktardığına göre Vatikan üst düzey yetkilisi Baş psikopos Silvano Tomasi Vatikan radyosuna yaptığı açıklamada, BM komitesinin 'adil olmadığını ve ideolojik olarak taraflı olduğunu' söyledi.

Tomasi, Kilise'nin 'kürtaj gibi ahlaki meselelere yaklaşımının değiştirilmesinin istenemeyeceğini' dile getirip, BM komitesinin eşcinsel evliliklerin onaylanması için lobi faaliyetleri yürüttüğünden şüphelendiğini belirtti.

Vatikan yetkilisi, raporda Vatikan'ın çocukların korunmasına yönelik yaptığı bir dizi değişikliğin yer almadığını ifade edip "Vatikan'ın son birkaç yılda attığı adımlar göz önünde bulundurulduğunda raporun eskimiş olduğu görülüyor. Mesele, kesinlikle çarptırılamayacak veriler ve kanıtlar meselesidir" diye konuştu.

'Endişe verici'

BM’nin Çocuk Hakları Komitesi, Vatikan’ın “suçlarını örten” rahiplerle ilgili dosyaları açması ve rahiplerden hesap sorulması gerektiğini belirtmiş ve Vatikan’ın işlenen suçların boyutunun ‘anlayamadığına’ dair ciddi endişeleri olduğunu ifade etmişti.

BM raporunda, tüm dünya çapında rahiplerin on binlerce çocuğun cinsel istismar mağduru olduğu Vatikan bünyesinde görevli Katolik Kilisesi üyelerinin ‘çocuk istismarında bulunmasından derin endişe duyulduğu’ da yer aldı.

Raporda, rahiplerin farklı bölgelerde görevlendirilmeleri uygulaması için, “rahiplerin çocuklarla temas halinde olduğu birçok ülkede çocuklar, cinsel istismar riskiyle karşı karşıya kalıyor” dendi.

BM’nin raporu, geçen ay Vatikan yetkililerine yöneltilen cinsel istismarı ve tacizi engellemek için ne gibi önlemler aldıklarına dair herhangi bir veri yayımlamaları eleştirilerinin ardından geldi.

Vatikan, BM’nin Aralık ayında istismara ilişkin verileri paylaşması talebini, verilerin yalnızca başka bir ülkeden yasal sürece ilişkin gelecek talep karşılığı paylaşabileceğini belirtip BM’nin teklifini reddetmişti.

Yorumlar