BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  DÜNYA

Vali’den müdahale açıklaması

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Taksim Platformu’nun eylemin sürmesi yönünde verilen kararıyla müdahale etme ve Gezi Parkı’nı boşaltma...

Abone ol

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Taksim Platformu’nun eylemin sürmesi yönünde verilen kararıyla müdahale etme ve Gezi Parkı’nı boşaltma yönünde bir irade oluştu. Akşam saatlerinde alanın boşaltması rica edilmiş ve büyük çoğunluk polisle çatışmada alanı terk etmiştir" dedi.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenleyerek Taksim’de yapılan müdahale ile ilgili bilgiler verdi. Gezi Parkı’nda eylemlerini ve bekleyişlerini bitirmeleri beklenen eylemcilere müdahale edildiğini söyleyen Vali Mutlu, "Bu müdahalemizi yaparken özellikle yarım saati aşkın bir süre Gezi Parkı’nın boşaltılması yönünde önemli duyurular yaptık. Gezi Parkı’nda bulunan gerek geceleri de kalan gençler, gerek bugün ziyaret için gelmiş olan gruplar arasında önemli bir kesim Gezi Parkı’nı kendiliğinden terk etti. Gençlerin arasında yer alan marjinal grupların polisimizle bir çatışma pozisyonu oldu ve bunlara da uygun bir müdahale tarzı ile kısa süre içinde gezi parkı boşaltılmış oldu" diye konuştu.
Gençlerle sabaha kadar uzun süren görüşmeler yaptığını hatırlatan Vali Mutlu, "Sabaha kadar süren görüşmelerde aramızda fevkalade iyi sohbetin olduğunu da paylaştım. Gençlerimiz kendilerine verilen mesajın anlaşılmış olduğunu, bunun hükümet düzeyinde başbakanımızın kendi açıklamaları ile karşılık bulduğunu, hem hukukun verdiği kararlar doğrultusunda hareket edileceğini, mahkemelerimizin vermiş olduğu karar projenin uygulanması yönünde herhangi bir uygulamaya yönelik pozitif nitelikte olursa halkın oyuna sunulacağını ifade edilmiştir. Bütün bunlar kamuoyunda çözümün, gençlerin taleplerinin çözülmesi noktasında önemli bir pozitif algı oluşturmuş ve bunun sonucunda da parkın boşaltılması istenmiştir. Fakat Gezi Parkı terki konusunda arzu edilen hedefe ulaşılamamıştır. Taksim Platformu’nun eylemin sürmesi yönünde verilen kararıyla müdahale etme ve Gezi Parkı’nı boşaltma yönünde bir irade oluştu. Akşam üzeri karanlık oluşmadan 20.00 civarında bu alanı boşaltması rica edilmiş ve büyük çoğunluk polisle çatışmada alanı terk etmiştir. Herhangi bir yaralanma olmadan olayların sonuçlanması sevindirici olmuştur" diye konuştu.

"MÜDAHALELER YER YER SÜRÜYOR"
Marjinal grupların Taksim çevresinde polisle çatışma niyetinde olduğunu ifade eden Mutlu, "Müdahalelerimiz yer yer sürmektedir. Genel olarak Takim ve çevresine sükünetin muhafaza edildiğini, tekrar toplanan gruplarla kısa süreli kayda değer olmayan ufak çatışmaların olduğun ifade etmek isterim. Önümüzdeki bir iki saat içinde daha rahat bir seviyeye ulaşacağını değerlendirmekteyiz. En önemlisi gençlerin kendilerini ifade etmek suretiyle vermiş olduğu mesajların alınmış olması. Bu mesajlara uygun açılımların devletimiz tarafından bizzat açıklanmış olması memnuniyet vericidir. Hukuku hepimiz başımızın üstünde taşımak durumundayız. Vatandaşımızın ve ülkemizin huzurunu bozma çabasında olan mihraklara karşı toplumsal duyarlılığı çok daha güçlü hale getirmemiz gerektiğini belirtiyorum. Şiddet hepimiz için bir üzüntü vesilesi. Şiddeti emniyet karşısında molotofu ile, farlı malzemeler ile çıkıp çarpışmak isteyenlere devletimiz prim vermeyecektir" şeklinde konuştu. Hüseyin Avni Mutlu, olaylarda 29 kişinin yaralandığına da dikkat çekerek, şunları söyledi:
"Bu yaralılarımızın hiçbiri durumu ağır değil. Ağır bir vaka yok. Bu sevindiricidir. Ayakta tedavi görecek vakalardır. Bir takım yabancı medya kaynaklarında özellikle çok sayıda yaralı olduğu ve ölü olduğu şeklinde bilgi kirliliğine vatandaşlarımızın dikkatini çekmek istiyorum. Asla ve asla vatandaşımızdan gizlenecek tek bir bilgimiz yoktur. Asla ağır bir yaralı yoktur. Bir göz travması var. Bu olay ameliyata alınmıştır. Görme kusuru oluşturmayacak bir hadisedir. Bunun dışında operasyon gerektiren tek bir vaka yoktur"
Vali Mutlu sosyal medyadan tekrar toplanma çağrısında bulanlara da seslenerek, "İkna sürecinde bir vali olarak günlerdi orada bekleyen gençlerle sohbet ettim. Telefon dahil iletişim bilgilerimi paylaştım. Bu akşam böyle bir çatışma ortamı gelişmişken bu çağrıları yapanların memleketimizin hayrı için hizmet etmediklerini belirtmek istiyorum. Böyle bir ortamda ’gelin Taksim’e çıkalım’ demek ’polisle çatışalım’ demektir. Herkes bize yardımcı olsun. Bu çağrılardan vazgeçsinler."

CAN DÜNDAR KONUSU
Gazeteci Can Dündar ile yaptığı telefon görüşmesini de anlatan Mutlu, "Bu konuda Can beyin Gezi Parkı’nın boşaltması yönünde gayretleri olduğunu biliyorum. Sanatçı arkadaşlarla temaslarımızı sürdürdük. Bu çabalar arzu edilen sonucu veremedi. Can Bey ile boşaltma çalışası esnasında telefon görüşmemiz oldu. Benden ricaları şu oldu. Kendi çocuklarının orada olduğunu yardımcı olmamızı söylediler. ’Emniyet güçlerimiz orada boşaltma çalışması yapıyorlar. Sizin çocuğunuzun olduğunu da biliyorum’ dedim. Bu konuda yardım istedi. Şu anda kendilerine birebir çocukları için yardımcı olamayacağımı ancak herkesin için bu yardımı yaptığımızı söyledim. Sonrada çocuğu ile ilgili kaygı verici bir durum olmadığını gördük" ifadelerini kullandı.
Vali Mutlu gençler ile hukukun içerisindeki nöbetlerin tamamını birlikte tutmaya hazır olduğunun altını çizerek, çevre anlamında toplumsal duyarlılığı arttırdıkları için gezi parkı eylemcilerine teşekkür de etti.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Göstericilerden ilginç fotoğraf
Polisin önünde yere çöküp dua etti
Vali Mutlu’dan açıklama
Metroda sahtekar Başbakan deyince
İstanbullular yarın bu yollara DİKKAT!
Gezi Parkı müdahalesi trafiği felç etti
Valilik: 29 hafif yaralı var
Galatasaray kupayı kaldırdı
MHP bayrakları Bahçeli'yi çıldırttı
Milliler galibiyetle başladı
Yorumlar