HABER /  SAĞLIK

Uzmanlar beyin tümörünün bu belirtileri konusunda uyardı

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz, beyin tümörlerinin sıklıkla normal beyin dokusuna hücum ettiğini veya baskı yaptığını, belirtilerin de o basınç nedeniyle ortaya çıktığını söyleyerek uyarılarda bulundu.

Beyin tümörünün, beyindeki hücrelerin anormal veya kontrolsüz büyümesi olarak bilindiğini söyleyen Op.Dr.Kerem Bıkmaz, tümörlerin iyi huylu (kanser yapıcı olmayan) veya kötü huylu (kanser yapıcı) olabileceğine değindi.

Beynin, kafatası ile çevrili olduğunu belirten Bıkmaz, bunun, tümörün büyürken normal beyin dokularına basınç uygulamaya başlaması anlamına geldiğini söyledi. Ayrıca bu bu durum, iltihaba ve beyin şişmesine neden olabilir.

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz beyin tümörleri hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Tümör, beynin kendisinden kaynaklandığı durumlarda ortaya çıktıysa birincil beyin tümörü olarak adlandırılır. Bazen kanser, beyne akciğer veya göğüs gibi başka alanlardan yayılabilir. O zaman bu tip tümörler, ikincil (veya metastatik) beyin tümörü olarak adlandırılır.Diğer kanserlerle karşılaştırıldığında beyin tümörleri nispeten az görülmektedir; ancak yerleşimleri ve bazen agresif yapılarından ötürü tehlikeli oldukları düşünülmektedir."

Beyin tümörleri sıklıkla normal beyin dokusuna hücum eder veya baskı yaparlar. Belirtiler de o basınç nedeniyle ortaya çıkar. Beyin tümörünün yerleşim yerine göre kişide farklı tipte belirtiler oluşabilir. Ancak, zihinsel hastalıklar dâhil başka hastalıklar da bu belirtilere neden olmaktadır.” 

Beyin tümörünün belirtileri

Baş ağrısı;
 Özellikle yakın zamanda başlayan yeni bir ağrı, devamlı bir ağrı, uyanınca daha kötü olan bir ağrı. 
Kusma; Özellikle sabahları daha şiddetliyse. 

Kişilikte veya davranışta değişiklikler
Zihinsel becerilerde düşüş, Hafıza kaybı, Hesap yapma becerisinde bozulma,Yargılamada bozulma,yeni başlayan nöbetler, 

Nörolojik değişiklikler: Görme problemleri (çift görüş, azalmış görüş), duyma kaybı, Bir vücut alanında his azalması veya güçsüzlük, konuşma zorlukları, koordinasyonda azalma, sarsaklık, güçsüzlük, uyuşukluk/rehavet, uyanıklığın azalması, dil problemleri, yutma güçlüğü, hıçkırıklar, bozulmuş koku duyusu, kontrolsüz veya işlev bozukluğu olan hareketler, el titremesi, menopozdan önce adet kanamalarının kesilmesi, yüz felci 

Gözde anormallikler: Farklı büyüklüklerde göz bebekleri,Kontrolsüz hareket,Gözkapağı düşmesi,Sersemlik/kafa karışıklığı, alışılmadık veya garip davranış, solunumda geçici durma.” 

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
ÖGG sonuçları açıklanıyor TC ile sorgulama EGM ekranı açıldı mı?
Şanlıurfa'da eski tuğgeneral ve 5 askere müebbet
Merkez Bankası 15 Mart'ta toplanıyor
Mazlumder Başkanı Ramazan Beyhan'dan 28 Şubat çağrısı
AB mahkemesinden Real Madrid ve Barcelona'yı sevindiren karar
Ankara Konya hızlı tren biletleri tam/öğrenci esnek fiyat ne kadar?
Yorumlar