BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL

Üstün Dökmen Sakarya'da başörtüsüne kinini kustu

SAKARYA'da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir programda, Prof. Dr Üstün Dökmen konuşmacı olarak davet edildi. Ancak Dökmen, başörtüsü için skandal ifadeler kullandı.

Abone ol

Seminer konuşması yapan Üstün Dökmen, rehberlik öğretmenliğine ilişkin konuşurken bir skandala imza attı. "Nasıl bir pilot sarhoş olmamalı, bir Hristiyan psikolog haç takmamalı ise; Rehberlik Öğretmeni de Başörtülü bir olmaz!, meslek icra edilirken İnşallah, Maşallah, Hayırlısıyla gibi cümleler sarf edilmemelidir!" dedi.

Dökmen'in bireylerin tercihne saygı göstermeyen bu sözleri sosyal medyada büyük tepki ile karşılandı. Öte yandan Eğitim Bir-Sen Sakarya Şubesi açıklamada bulundu.

Şer odakları uyumuyor
Açıklamada Üstün Dökmen'in bilim ve psikoloji adı altında kin kustuğu belirtildi. 28 Şubat zulmüne göderme yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Başörtülüsü, başörtüsüzü barış içinde ve kardeşçe yaşadığımız bir toplumda, sürekli 'başörtüsünden çekiştirmek' hangi klinik vakanın tarifidir? Ya da 28 Şubat'ta psikolojisi harap edilmiş binlerce kardeşimizin yenmiş hakkı hangi bilimsel tarif ile iade edilebilecektir?

Belli ki şer uyumamaktadır, bazen siyasetçi, bazen bürokrat, bazen de psikolog olarak karşımıza çıkmaya ve değerlerimize bazen direkt, bazen de süslü cümlelerle küfretmeye devam etmektedir. 'Bin yıl sürecek' 28 Şubat'ın zulüm süreci hiçbir zaman hafızalardan silinmeyecektir. Tam da o dönemi lanetlediğimiz günlerde gerçekleşen bu olay vesayete selam göndermek, zulmü geri çağırmak değil midir?"

Müdürden açıklama geldi
Skandal seminerle ilgili Sakarya Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ise, kendisinin de 28 Şubat başörtüsü mağduru olduğunu belirterek, o süreçte 6 yıl örtüsü sebebi ile mesleğini yapamadığını hatırlatarak, şunları dile getirdi: "Rehber öğretmenlere yönelik bir seminer. Seminer boyunca programda değildim. Programın bitiminde salona geldi. Eğer sarf ettiği sözleri duymuş olsaydım toplantıyı o anda bitirirdim. Değil Üstün Dökmen kim olursa olsun bu tür konuşmalara prim verecek bir insan değilim."

İşte sosyal medyada yer alan tepkiler: 

.