BIST 4.930
DOLAR 18,83
EURO 20,21
ALTIN 1.130,94
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Usta yönetmen Ettore Scola hayatını kaybetti

Beyazperdenin usta isimlerinden İtalyan yönetmen ve senarist Ettore Scola, 84 yaşında hayatını kaybetti.

Abone ol

Geçtiğimiz Pazar günü durumu ağırlaştığı için başkent Roma’daki bir hastaneye kaldırılan Scola, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

2011 yılında yaptığı bir açıklamada, ”Kendimi yavaş yavaş piyasanın kurallarına uymak zorunda hissettim ve özgürlüğümü kaybetmeye başladım” diyerek sinemayı bırakan Ettore Scola, İkinci Dünya Savaşı sonrası İtalyan toplumunun resmini çizdiği, 1974 yapımı ‘Nous nous sommes tant aimés’ filmiyle uluslararası alanda büyük bir başarı kazanmıştı.

Yönetmen, 1977 yılında ise Sophia Loren ve Marcello Mastroianni’nin rol aldığı ‘Une Journée Particuliére’ (Mükemmel bir gün) filmini yönetmişti. Bu eser, en iyi yabancı film dalında Oscar’a aday gösterildi.

ETTORE SCOLA KİMDİR?

Ettore Scola (d. 10 Mayıs 1931-ö. 19 Ocak 2016), İtalyan sinema yönetmeni ve senarist.

Treviso doğumlu olan Scola liseyi başarılı bir şekilde bitirdikten sonra Roma Üniversitesi'ne hukuk öğrenimi için geldi. Roma'daki öğrencilik yıllarında sıkı bir sinema takipçisiydi,ve henüz öğrenciyken çeşitli mizah dergilerinde yazılar yazmaya ve desinatörlük yapma başladı.Ardından radyolar için komik piylesler yazdı.Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra sinema sektöründe çalışmak istediğine karar veren Scola'nın senarist olarak film endüstrisine girişi 1953 yılında "Fermi Tutti Arrivo io" adlı filmin senaryosuyla giriş yaptı. Senaryoculuk hayatında tanıştığı Ruggero Maccari ile birlikte birçok senaryoya imza attı.Vittoria Gassman,Ugo Tagnazzi ve Alberto Sordi gibi İtalyan sinemasının ünlü yüzlerinin aldığı ödüllerde senaryolarıyla büyük pay sahibi oldu.

İlk filmi olan Se permettete parliamo di donne'yi (Let's Talk About Women) 1964'te çekti.İlk film deneyiminin ardından dönemin ünlü yönetmenlerine senaryo yazmayı sürdüren Scola bir yandan yönetmenliğini de geliştirdi.1977 yılında çektiği "Özel Bir Gün" adlı filmiyle En İyi Yabancı Film dalında Oscar'a aday gösterildi.1983 yılında çektiği Balo filmiyle tekrar Oscar'a aday gösterildi ve kimi sinema eleştirmenlerine göre Balo filmi Scola'nın kariyerindeki zirve noktalarındandır.Türkiye'de 1988 ve 1995 yıllarında düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivalleri'nde ustalara saygı bölümünde Scola'ya yer verildi ve festivallerde 5 filmi gösterildi.