BIST 1.969
DOLAR 13,62
EURO 15,22
ALTIN 792,66
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Dünya Kitap'ın gelenekselleşen ödülleri sahiplerini buldu

25. yaşını kutlayan Dünya Kitap dergisi tarafından verilen “Yılın En İyileri Ödülleri”nin 2015 yılı sahipleri Pera Müzesi’nde yapılan bir törenle ödüllerini aldı.

Abone ol

25. yaşını kutlayan Dünya Kitap dergisi tarafından verilen “Yılın En İyileri Ödülleri”nin 2015 yılı sahipleri Pera Müzesi’nde yapılan bir törenle ödüllerini aldı. Ödüller bu sene Ahmet Büke, Yasemin Aydın, Alakarga Sanat Yayınları, Sennur Sezer, Gülce Başer, Sevil Atasoy, Meri Çevik Simyonidis ve Marianna Yerasimos’a gitti.

Dünya Gazetesi kitap eki yayın dünyasının belleği Dünya Kitap’ın 23 yıldır verdiği gelenekselleşmiş “Yılın En İyileri” ödülleri Pera Müzesi’nde yapılan bir törenle sahiplerini buldu. Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülleri Seçici Kurulu Ahmet Büke, Yasemin Aydın ve Alakarga Sanat Yayınları’nı ödüle değer bulurken kısa bir süre önce kaybettiğimiz Sennur Sezer’e de “Saygı Ödülü” verilmesini kararlaştırmıştı. Altın Sayfa Yılın Polisiye Kitabı Ödülü ise bu yıl Gülce Başer’e gitti. Bu dalda Sevil Atasoy’a da “Emek Ödülü” verildi. Yemek kültürü kitapları arasındaki seçimdeyse “Yılın En İyi Gastronomi Kitabı” ödülüne Meri Çevik Simyonidis lâyık bulundu. Marianna Yerasimos da yeme-içme kültürüne yıllardır yaptığı katkılar nedeniyle “Gastronomi Kültürü Emek Ödülü”nün sahibi oldu.

25 yaşına basan Dünya Kitap Dergisi tarafından 1993 yılından bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri’nden “Yılın Telif Kitabı Ödülü” için 2015’te “Ayın Telif Kitabı” olarak belirlenen 11 kitap arasından seçim yapıldı. Başar Başarır, Faruk Şüyün, Doğan Hızlan, İlknur Özdemir, Selim İleri, Yekta Kopan ve Dünya Temsilcisi’nden oluşan seçici kurul, “Yılın Telif Kitabı” ödülünü Ahmet Büke’nin on8 Yayınları’ndan çıkan “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi: İnsan Kendine de İyi Gelir”ine verdi.

Büke’ye ödül, edebiyatçı için çok zor olan düzenli aralıklarla yazma disiplini ile internet ortamında vücuda gelmiş çalışmalarında nitelikli, güleryüzlü, bugünün dilinde konuşan, umutlu dolu bir dünyayı bize önerdiği; kitabında bir araya getirerek yaşam sevinci sunan öyküler bütününe dönüştürdüğü için seçici kurul başkanı Doğan Hızlan tarafından sunuldu.

“Yılın Çeviri Kitabı” ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde “Ayın Çeviri Kitabı” olarak seçilen 9 eser arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülün Jaguar Kitap tarafından basılan Aleksandros Papadiamantis’in “Hadula: Bir Ada Öyküsü” kitabının çevirmeni Yasemin Aydın’a verilmesini kararlaştırdı.

Ödül gerekçesi, “kadim ve komşu bir dilin unutulmuş bir lehçesinden incelikli, nitelikli ve eserin ruhunu, dünyasını dilimize aktarabilme yeteneğini de gösteren bir çeviri olması; bu dille benzerliklerin hem kelimeler, hem atasözleri, hem hayata bakış ile altını çizmesi; kitabı buralılaştırmadan, çok sıcak bir biçimde dilimize kazandırması” şeklinde açıklandı.

Ödül, Yasemin Aydın’ın rahatsızlığı nedeniyle kitabın editörü Özge Dinç’e seçici kurul üyesi Yekta Kopan tarafından takdim edildi.

“Yılın Yayınevi” de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda Alakarga Sanat Yayınları olarak belirlendi.

Ödül, seçici kurul üyesi Başar Başarır tarafından yeni katıldığı yayın hayatına getirdiği renk; seçtiği yazarlardaki gençlikle beraber ortaya çıkan yetkinlik ve yayınlarındaki özene binaen yayınevinin kuruculardan Suat Duman’a verildi.

Yine aynı Seçici Kurul’ca bu yıl kaybettiğimiz şair ve yazar Sennur Sezer’e “son yıllarda edebiyatı en çok koruyan insanlardan birisi olmasına rağmen hep kıyıda, köşede en uzaklarda kalmayı tercih ettiği; her zaman genç edebiyata, genç edebiyatçıya ciddiyetle, sıkı takip eden dinmeyen bir gençlikle yaklaştığı, onlara yukarıdan değil, hep göz mesafesinden baktığı; yalnızca bir şiiri ile, Gecekondu ile bile Türk şiirinin en güzellerinden birisini yazdığı için” “Saygı Ödülü” verilmesi kararı alındı. Ödül, Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü ve İcra Kurulu Başkanı Bülent Ünal tarafından şairin eşi Adnan Özyalçıner’e sunuldu.

Yılın en iyi polisiye kitaplarının değerlendirildiği Altın Sayfa Polisiye Edebiyat Ödülü’nde ise ödül Gülce Başer’in oldu. Altın Sayfa’nın Erol Üyepazarcı, Faruk Şüyün, Metin Celâl, Seval Şahin ve Sevin Okyay’dan oluşan seçici kurulu, ödülü, “ilk roman olmasına rağmen gerek kurgu, gerek olayların gelişmesi bakımından başarısı; kimi siyasi mesajları hiç bağırmadan satır arasında ustalıkla vermesi nedeniyle” Gülce Başer’in Remzi Kitabevi tarafından basılan “Bir Ceset Bir Söz” isimli yapıtına verdi. Başer’e ödülünü seçici kurul başkanı Erol Üyepazarcı sundu.

Aynı Seçici Kurul, gerçek olaylardan yola çıkarak hazırladığı anlatı tadına varan çalışmaları; yaptığı çözümlemelerle polisiye edebiyatı da besleyen önemli katkıları nedeniyle Sevil Atasoy’a “Polisiye Edebiyat Emek Ödülü” verilmesini kararlaştırdı. Atasoy’a ödülünü seçici kurul üyesi Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celâl tarafından verildi.

“Yılın En İyi Gastronomi Kültürü Kitabı” seçiminin sonuçları da belli oldu. Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Faruk Şüyün, Müge Akgün ve Osman Serim’den oluşan seçici kurul, ödülü Meri Çevik Simyonidis’in İstos Yayınları tarafından okurlara sunulan “İstanbulum, Tadım – Tuzum: Bir Varmış Bir Yokmuş” adlı kitabını seçti.

Simyonidis’e ödül, kaybolmakta olan yakın tarih İstanbul mutfak kültürümüzü bir vakanüvis titizliğiyle kaleme aldığı; İstanbul'un yeme-içme ve eğlence sektöründe önemli rolü olan Rum kültürünün, hafızalarda kalan lezzetlerin sahiplerini tek tek bulup görüşerek o dönemin yeme-içme tablosunu çıkardığı için seçici kurul üyesi Osman Serim tarafından verildi.

Bilimsel bir yaklaşımla Türk mutfağını ele alan kitapların sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Ağabeyi Stefanos Yerasimos’un başlattığı tarihsel araştırmaları yemek kültürü alanında devam ettiren Marianna Yerasimos Türk mutfağının gelişimine ya da tanıtımına oldu. Ödül, Yerasimos’a yemek kültürü kitaplığımızın içinde önemli yeri olan kitaplaşmış çalışmaları nedeniyle seçici kurul başkanı Ahmet Örs tarafından verildi.

Pera Müzesi’ndeki “Yılın En İyileri” ödülleri töreni ve Dünya Kitap 25. yıl kutlamasına sanat, edebiyat, iş dünyasından birçok isim katıldı…Alakarga Sanat Yayınları Suat Duman, Yasemin Aydın yerine kitabın editörü Özge Dinç, Sevil Atasoy, Ahmet Büke, Meri Çevik Simyonidis, Adnan Özyalçıner, Gülce Başer, Marianna Yerasimos… Ödül alanlar bir arada…

ÖNCEKİ HABERLER
Kurultay sonrası CHP'de Selin Sayek Böke sürprizi!
Kurultay sonrası CHP'de Selin Sayek Böke sürprizi!
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Merkez Bankası'ndan Rusya açıklaması
Merkez Bankası'ndan Rusya açıklaması
Savunma Bakanı'ndan şok ifade İran yerine IŞİD'i...
Savunma Bakanı'ndan şok ifade İran yerine IŞİD'i...
Anayasa Mahkemesinden Baransu kararı
Anayasa Mahkemesinden Baransu kararı
Yeni tazminat modeli tamam! Bakın kimler yararlanacak
Yeni tazminat modeli tamam! Bakın kimler yararlanacak
Rektör atamaları Cumhurbaşkanı'na mı bağlanıyor?
Rektör atamaları Cumhurbaşkanı'na mı bağlanıyor?
Fenomen olan gaspçının cezası belli oldu!
Fenomen olan gaspçının cezası belli oldu!
Ünlü Spiker Nazlı Çelik Dağlıca'ya çıktı!
Ünlü Spiker Nazlı Çelik Dağlıca'ya çıktı!
Sinemanın usta ismi Muhteşem Yüzyıl Kösem'de!
Sinemanın usta ismi Muhteşem Yüzyıl Kösem'de!