HABER /  GÜNCEL

Üsküdar'dan tarih fışkırdı İSKİ 'Koruyamayız' dedi

Üsküdar meydanında su birikintilerini önlemek için yapılan çalışmalarda Osmanlı dönemine ait kalıntılar bulundu. İSKİ'nin yaptığı çalışamlarla tarihi eserler ortaya çıkarken kurum yetkililere eserler için 'Koruyamayız' dedi. Konu sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Üsküdar’daki İSKİ kazı çalışmasında asfaltın 1 karış altından tarihi kalıntılar çıktı. Kazılarda görevlendirilen İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden 5 arkeolog, bunların Osmanlı döneminden kalma konut, dükkân gibi mimari kalıntılar olduğunu tespit etti. Detaylar şöyle:

SU KANALI ÇALIŞMASI

VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ
Kurul, kalıntıların yerinde korunmasına gerek olmadığını, ivedilikle kaldırılmasını ve alttan gelecek tabakaların arkeolojik kazılarına devam edilmesini istedi. Bunun üzerine çevredekiler tarihi kalıntılara sahip çıkılması için sosyal medyada kampanya başlattı. Kampanyada, Üsküdar gibi Osmanlı döneminin en tarihi ilçesindeki kalıntıların kaldırılmasına tepki gösteriliyor.

İSKİ'DEN 'KORUYAMAYIZ' YANITI
Öte yandan İSKİ yetkilileri projenin hayata geçirilmesi için kalıntıların korunmasına imkân olmadığını savunuyor. İSKİ resmi internet sitesinde ise projeyle ilgili şu bilgilere yer veriliyor: “Her yağmur sonrasında Üsküdar Meydanı ve çevresinde oluşan sel felaketi görüntülerine bir daha izin vermeyecek şekilde bölgenin yağmur suyu drenaj sisteminin kurulması, an itibariyle bazı bölgelerde aynı mecrada karışık şekilde akan yağmursuyu ve atık su hatlarının ayrıştırılarak modern şehircilik ve mühendislik ilkelerine uygun sürdürülebilir atık su-yağmur suyu drenaj projesinin elde edilmesi ve işletilmesi sağlanacak.”

ÖNCEKİ HABERLER
Boks maçında komaya girdi feci şekilde can verdi
Fenerbahçe'de flaş Valbuena kararı!
Adana’da 350 polisle şafak baskını çok sayıda gözaltı
Olay sözler: Hasan Şaş da Şifo da Terim'in eseridir
10 Kasım'da okunacak 3 kıtalık kısa şiirler MEB onaylı
Afet duaları hangisi deprem anında okunacak dua var mı?
Yorumlar 6 yorum