HABER /  GÜNCEL

Ümraniye'de metro inşaatı yanındaki yol çöktü 2 kişi hayatını kaybetti

ÜMRANİYE'de metro inşaat sahasının da olduğu caddede göçük meydana geldi. Göçük altında kalan iki güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Dudullu-Bostancı Metro Hattı şantiyesinin yanındaki yolda yaşanan göçük sonrası 10 metre çapında, 7-8 metre derinliğinde çukur açıldı.

ÜMRANİYE'de yaşanan göçükte, güvenlik görevlisi Güray Halat'ın cansız bedeni toprak altından çıkarıldı. Güray Halat'ın cenazesi Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Göçükte ilk olarak sabah Mehmet Altun'un cenazesi çıkarılmıştı.

Parseller Mahallesi Kesikkaya Caddesi üzerinde yapımı süren metro çalışmasının olduğu bölgede henüz bilinmeyen bir nedenle saat 01.30 sıralarında yolda çökme meydana geldi. Çökmenin meydana geldiği yerin yanında bulunan siteye ait güvenlik kulübesi ile şantiyeye ait konteyner de göçük altında kaldı.

Savcılık soruşturma başlattı
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Ümraniye metro inşaat sahasının da bulunduğu caddede meydana gelen ve 2 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan çökmeye ilişkin soruşturma başlattı.

Göçük altında kalan 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı
Bu sırada yandaki inşaat alanında bulunan güvenlik kulübesindeki iki görevli göçük altından kaldı. Göçük çevrede paniğe neden olurken, ihbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edildi. Arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları sonucu saat 08.00 sıralarında 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Göçük altındaki diğer kişinin cesedine ise saat 13.50 sıralarında ulaşıldı.

Tünel genişletme çalışması yapılırken bu alanda göçük meydana gelmiş
Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal, "Burada öncesinden tüneli açılmış. Tünel bittikten sonra makas değiştirme noktasında bir genişletme çalışması yapılırken bu alanda göçük meydana gelmiş" dedi.

Binalarda sıkıntı yok
Uysal, göçük nedeniyle tahliye edilen binalarla ilgili teknik çalışmaların yapılacağını belirterek, "Eğer binalarda teknik olarak sıkıntı varsa boşaltılacak. Ön bulgulara göre binalarda herhangi bir sıkıntı yok." dedi.

İstasyon kazı destek sisteminde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı duyurulan açıklamada, "Çöken kısım istasyon dışında; yol altında, site önünde yer almakta olup siteye ait güvenlik kulübesi oluşan boşluğa düşmüştür." bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, İBB raylı sistemler, AKOM, itfaiye, yol bakım, İSKİ, zabıta, 153 Yerinde Çözüm ekiplerinin 10 araç ve iş makinesi, 38 personel ile olay yerinde çalışmalarını sürdürdüğü aktarıldı.

Zemin altındaki boşluktan kaynaklanmış olabileceği tahmin ediliyor
Çalışmalar sırasında çevredeki bina ve yol ölçümlerinin düzenli olarak kontrol edildiği belirtilen açıklamada, "Yapılan kontrollerde olay öncesinde herhangi bir deformasyon gözlenmemiştir. Çevredeki 3 bina tedbir amaçlı boşaltılmıştır. Meydana gelen çökmenin zemin altında oluşan boşluktan kaynaklanabileceği tahmin edilmektedir." ifadelerine yer verildi.

ÖNCEKİ HABERLER
65 yaş maaşı ne zaman yatar kasım ayı ödeme günleri
İYİ Parti Kurucu İl Başkanı Ercan Katırcıoğlu istifa etti
Altın fiyatlarında saat 12.30 rakamları geldi işte çeyreğin fiyatı
Suudi Arabistan elçiliği yakınında patlama!
Cihangir İslam kimdir aslen nereli ne dedi AK Parti'yi kızdırdı
ALES 3 sınavı ne zaman yapılacak kaç yıl geçerli olacak?
Yorumlar 7 yorum