BIST 117.741
DOLAR 6,87
EURO 7,83
ALTIN 399,55
HABER /  GÜNCEL

Ülkü Tamer kimdir? Eşi ve çocukları

Ülkü Tamer hayatını kaybetti! Ülkü Tamer kimdir, eşi ve çocukları kimler? Ülkü Tamer'in eserleri ve aldığı ödüller ile yaşamı haberimizin detayında... İşte Ülkü Tamer ile ilgili tüm merak edilenler.

Abone ol

Ülkü Tamer, 81 yayında yaşadığı Bodrum'da hayata veda etti. Peki Ülkü Tamer kimdir? 1937 yılında Gaziantep'te dünyaya gelen Tamer, şiir yazmaya daha lise yıllarında başladı. Bir dönem gazetecilik eğitimi de alan Tamer'in yurt içi ve yurt dışında bir çok ödülü bulunuyor.

1950'li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biridir. Yetmişin üstünde kitap çevirmiş, şiir antolojileri hazırlamıştır.

1937'de Gaziantep'te dünyaya geldi; çocukluğu ve ilköğrenim yılları bu kentte geçti. Ortaöğrenimine İstanbul'da devam etti. Robert Kolej'den 1958 yılında mezun oldu. Lise yıllarında şiirleri edebiyat dergilerinde yayımlanmaya başladı. İlk şiiri 1954 yılında Avni Dökmeci'nin yönetimindeki Kaynak dergisinde yayınlandı: "Dünyanın Bir Köşesinden Lucia".

Öğrenimine bir süre Gazetecilik Enstitüsü'nde devam etti. 1964-1968 yıllarında oyunculuk yaptı. Milliyet Yayınları'nda danışman-editör olarak çalıştı. Yayıncılık ve çevirmenlik yaptı; Milliyet, Karacan Yayınları'nı yönetti. Milliyet Çocuk ve Sanat Olayı dergilerini çıkardı.

Şiirleri 1954'ten itibaren Kaynak, Pazar Postası, Yeditepe, Yeni Dergi, Papirus, Sanat Olayı gibi dergilerde yayımladı. İlk şiir kitabı Soğuk Otların Altında 1959'da çıktı. 1950'li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biri oldu. İkinci Yeni'ye, bu akımın ana karakteristikleri oluştuktan sonra dahil olduğu halde, kendine özgü imge dünyası ve süssüz, sade söyleyişiyle dikkati çekti. Çoğunlukla keskin bir ironiyle örülmüş derin acıların ve beşeri trajedilerin dile geldiği şiirlerinde 1970'lerden sonra toplumsal duyarlıklar da öne çıktı. Yayımladığı yedi şiir kitabını 1986'da "Yanardağın Üstündeki Kuş" (1986) adlı kitapta bir araya getirdi.

1991 yılında dört öyküsünü içeren "Alleben Öyküleri" adlı öykü kitabını, 1997'de ise "Alleben Anıları" adlı öykü kitabını yayımladı. Bunu, 1998'de yayımlanan "Yaşamak Hatırlamaktır" adlı anı kitabı izledi. Oyunculuk dönemi anılarını içeren "Bir Gün Ben Tiyatrodayken" 2003'te yayımlandı.

Euripides, W. Shakespeare, A. Çehov, B. Brecht, A. Miller, E. lonesco, J. Steinbeck, T. S. Eliot, H. Ibsen gibi yazarlardan otuzun üzerinde oyun çevirdi. Bu oyunlarının pek çoğu özel tiyatrolarca sahnelendi. Birçok şiir antolojisi de hazırladı.

Edith Hamilton'dan Mitologya çevirisiyle TDK 1965 Çeviri Ödülü'nü kazandı. "İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür"(1966) adlı kitabıyla 1967 Yeditepe Şiir Ödülüne, 1979'da çevirileri nedeniyle Macaristan Halk Cumhuriyeti'nce verilen Endre Ady Ödülü'ne, "Alleben Öyküleri" adlı öykü kitabıyla 1991 Yunus Nadi Ödülü'ne, 2014 yılında "Bir Adın Yolculuktu" adlı kitabı ile Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'ne değer bulundu.

Ülkü Tamer, kendisini gibi şair olan Robert Koleji'nden arkadaşı Tomris Uyar ile evlendi. Bu evlilikten "Ekin" adında bir çocukları dünyaya gelse de bir kaç haftalıkken hayata veda etti. Tomris Uyar, bir süre evli kaldığı Ülkü Tamer'den boşandıktan sonra Cemal Süreyya ile evlendi. Ülkü Tamer ise eşi Neslihan Tamer ile evlendi.

ÖNCEKİ HABERLER
Şair Ülkü Tamer hayatını kaybetti
Erdoğan'dan Yunanistan'a yargı cevabı
Fatih'in oğlu Cem Sultan kimdir nasıl öldürüldü trajik hayatı
Kadınlar TBMM'de sahneye çıkarılmadı mı? İsmail Kahraman'dan ilk açıklama
Fatih Sultan Mehmet'in babası II.Murat kimdir eşi kimdi?
Evde bakım maaşı alana bayram ikramiyesi verilecek mi son haber
Yorumlar