BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,45
ALTIN 1.166,64
HABER /  GÜNCEL

Ukrayna'da Rus kanalları yasaklandı

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, "savaş ve şiddet propagandası yaptıkları" gerekçesiyle 14 Rus televizyon kanalını yasakladı.

Abone ol

Ukrayna hükümeti, "savaş ve şiddet propagandası yaptıkları" gerekçesiyle 14 Rus televizyon kanalını ülkede yasakladı.

Yasaklanan 14 televizyon kanalı arasında, Rusya'nın önde gelen ana akım televizyonlarından First Channel ile İngilizce yayın yapan RT de bulunuyor.

14 kanalın yasaklandığı, Ukrayna İçişleri Bakanlığı'ndan Anton Geraşenko tarafından Facebook'ta açıklandı ve yapılan yayınların içeriği "Rusya'nın saldırganlığı" olarak tanımlandı.

Geraşenko, "özgür ve bağımsız bir ülke olarak Ukrayna'nın medyayı bu saldırganlıktan koruma hakkı olduğunu" belirtti.

Geraşenko ayrıca Rus medyasının bilinçli olarak Ukrayna vatandaşları arasında nefret yaydığını savundu.

Benzer bir uygulamayı Rusya'nın da yaptığını söyleyen Geraşenko, "Kırım'ın ilhakından sonra bölgede Ukrayna kanalları yasaklanmıştı. Üstelik Rusya'da bir tane bile Ukrayna kanalı yayın yapamıyor" dedi.

'Yasaklamak etkili olacak mı?' tartışması

Ancak insan hakları grupları, medya özgürlüğünün kısıtlamanın, yanlış bilgiyle mücadelede ne kadar etkin olacağını sorguluyor.

Televizyon kanalları, özellikle çatışmaların devam ettiği Doğu Ukrayna'da önemli bir rol oynuyor. Bölgede yaşayanların çoğu Rusça konuşuyor ve Rus haberlerini takip ediyor.

Rus kanallarının çoğu, Rusya devletine bağlı ya da devlete yakınlığıyla bilinen şirketlere ait. Bu kanallar, yaygın olarak Kremlin'deki görüşü yansıtıyor ve eski Ukrayna başkanı Viktor Yanukoviç'in devrilmesini "darbe" olarak tanımlıyor.

Kanallarda ayrıca Ukrayna hükümetinin ayrılıkçı militanlara yönelik askeri operasyonu "Rusça konuşanlara yönelik bir operasyon" olarak yansıtılıyor.

Yanukoviç'in muhalifler tarafından devrilmesinin ardından Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi, Doğu Ukrayna'da çatışmaları tetiklemişti.

Bölgedeki Rus yanlısı ayrılıkçılar, Ukrayna hükümet güçleriyle Nisan ayından bu yana çatışıyor.